Header Ads

Bordo Bereliler Yemin Etti

BORDO BERELİLER YEMİN ETTİ 


Milli Savunma Bakanı Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kuvvet Komutanları ile Özel Kuvvetler İhtisas Kursu'nu başarıyla tamamlayan kursiyerlerin yemin etme ve bordo bere takma törenine katıldı.
bordo-bereli-yemini


 DÜNYANIN EN ZORLU EĞİTİMERİNDEN...

Dünyanın en saygın ve zorlu kursları arasındaki Özel Kuvvetler İhtisas Kursu'nu tamamlayan 413 TSK kursiyeri, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesinin katıldığı törenle bordo berelerini taktı. Zorlu kursa başlayanlardan ancak yarısı kursu tamamlayabildi. Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Genelkurmay İkinci Başkanı Korgeneral Metin Gürak ile Özel Kuvvetler Komutanlığındaki Özel Kuvvetler İhtisas Kursu Kapanış Töreni'ne katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, kurs birincisi yaş kütüğüne plaket çaktı.

hulusi-akar-bordo-bereli-aciklama

Dereceye giren Türk bordo bereli ile Kosova’dan gelen misafir askeri personelin brövelerinin Akar ve komutanlar tarafından verilmesinin ardından diğer kursiyerlerin bröveleri eğitmenleri tarafından takıldı. "Şahit timi"nin salondaki yerini almasının ardından kursiyerler Özel Kuvvetler Yemini etti, bordo berelerini taktı. Törende konuşan Akar, Yeni Zelanda’da cuma namazı sırasında iki camiye yapılan terör saldırısına değinerek, "Bu olayın münferit bir olay olmadığını, ırkçı, örgütlü bir terör olayı olduğunu görmemiz lazım. Eldeki veriler buna doğru götürüyor. Kesin olmamakla birlikte bu konuda bilgiler geldikçe bu şüphelerin kuvvetlendiğini hep birlikte görüyoruz." diye konuştu. İçinde bulunulan ortamın kritik olduğunu ifade eden Akar, "Türk, Müslüman düşmanlığının ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığının arttığını hep beraber müşahade ediyoruz." dedi. Milli Savunma Bakanı Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak ata yadigarı olan 780 bin kilometrekarelik vatan toprakları ile 462 bin kilometrekarelik mavi vatan ve semaların korunmasını namus borcu olarak gördüklerini belirterek, "Ölürsem şehit, kalırsan gazi anlayışı içinde yapmamız gereken ne varsa hepsini ciddiyet, samimiyetle en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı. Türkiye’nin çevresindeki belirsizliklere, çatışmalara ve istikrarsızlıklara dikkati çeken Akar, "Bunlara karşı dikkatli, hazırlıklı olmamız lazım. Bize düşen ne ise bunu en iyi şekilde yapabilecek durumda olmamız lazım." dedi. Terörle mücadelenin yeni safhasının 24 Temmuz 2015’te başladığını, gelinen noktada bölücü terör örgütü mensuplarının "girilemez" dediği alanlara girildiğini, "ulaşılamaz" dediği bölgelere ulaşıldığını belirten Akar, bu dönemde büyük kahramanlıkların gösterildiğini vurguladı. Hulusi Akar, çukur operasyonlarıyla teröristlerin kazdıkları çukurlara gömüldüğünü hatırlatarak, 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin akamete uğratılmasının hemen ardından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarının başarıyla tamamlandığını kaydetti. Operasyonların ardından temizlenen bölgelerdeki 315 bin Suriyeli'nin evlerine döndüğünü dile getiren Akar, TSK’nın sadece askeri değerleriyle değil, insani değerleriyle de dünyaya örnek olduğunu belirtti. Yapılan operasyonlardaki en büyük başarının şehit ve gazilere ait olduğunu aktaran Akar, "Şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmadık, onların sevdiklerinin gözyaşlarının hesabını sorduk, sormaya devam ediyoruz." dedi.

bordo-bereli-sinavi

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.