Header Ads

Münbicde Neler Yaşandı

MÜNBİC ÜZERİNDEN KURULAN TUZAKLAR


turkiyeye kurulan menbic tuzagi


28 Aralık tarihinde Suriye sınırımızda meydana gelen gelişmeler tüm dünyada geniş yankı uyandırdı. Suriye ordusunun Münbiç şehrine girdiği, Münbiç’de göndere çekilen Suriye bayrağı videoları ve fotoğrafları ile başlayan süreç, Terör örgütü YPG'nin Suriyeyi davet ettik açıklaması ve Suriyeli yetkililerin ordumuz Münbiç'e girdi bayrak dikti şeklinde açıklamalarıyla gelişti. Ardından Rusya’dan gelen açıklamalarda da benzer şeyler söylendi ve Suriye toprak bütünlüğü vurguları yapıldı. ABD kanadından ise rejimin Münbiç'e girdiğini yalanlayan açıklamalar geldi ve gün boyu Amerikan helikopterleri Münbiç'te devriye uçuşu yaptı. Türkiye tarafında ise tansiyon normaldi ve sınıra askeri sevkiyat her gün olduğundan daha fazla yapıldı. ABD askerleri henüz bölgeden çekilmemişti. Böyle bir durumda Suriye ordusu, ABD askerlerinin bulunduğu bir şehre girebilir mi ? Peki ABD buna izin verir mi ? Tabi ki giremez ve ABD de buna izin vermez. Gelin Münbiç'te yaşanan psikolojik harekatı beraber inceleyelim.

 Suriye Ordusu Münbiç'e Girdi mi?

suriye ordusu munbice girdi mi

 Suriye ordusu daha önce Münbiç'e yakın bölgelere konuşlanmıştı ancak Münbiç'e girdiği haberleri tamamen psikolojik harekata yönelik haberler. Peki nasıl olur diyeceksiniz, neden girmedikleri halde girdik diyorlar ? Diyeceksiniz. Cevabı basit. Münbiç Suriye devletinin toprağı. Suriyeli yetkililer biz Münbiç e girdik dedikten sonra ve girmedikleri halde terör örgütü YPG tarafından Münbiç'e Suriye bayrağı asılıp görüntüler yayıldıktan sonra tıpkı dün olduğu gibi girmese de girdi etkisi yapar. Öyle ki, Suriye'nin biz girdik dediği yere Türkiye girmeye kalktığında istilacı veya savaş isteyen bir ülke durumuna düşecek ve Suriye'nin garantör ülkesi Rusya ile arası açılacaktı. Bundan en kârlı çıkacak ise, Terör örgütü YPG olur. Fırat'ı teröristlerden temizleme hazırlığındaki Türkiye'nin dikkati bir anda Suriye ordusuna kayıp, Rusya ile de diplomatik kriz yaşamaya başlaması terör örgütü için bir nimet olurdu. İşte bu yüzden rüzgarın yönüne göre bayrak çeken kiralık terör örgütü YPG/PKK da Münbiç'e Suriye bayrağı çekerek Türkiye'nin yemi yutmasını bekledi. (Hatırlarsınız önceki senelerde de aynı taktikle ABD ve Rus bayrağı astıkları olmuştu.) Ancak Türkiye krizi iyi yöneterek tuzaklara düşmemiş ve sakin kalarak olayları değerlendirmeye çalışmış ve başarmıştır.

 Rusya Neden Suriye Münbiç'e Girmediği Halde Doğruluyor?

turkiye-rusya-gorusme


 Suriye Ordusu Münbiç'e girmediği halde girdim diyor, ABD yalanlıyor peki Rusya neden onaylıyor? İlk başta Rusya'nın Suriye devletinin koruyucusu olduğu için böyle davrandığı düşünülebilir, belki de ayrı bir sebep olarak bu da değerlendirilebilir ancak ana sebep 29 Aralık 2018 yani bugün yapılacak olan Rusya – Türkiye görüşmesi. Rusya, masada elini güçlü tutabilmek adına, Suriye'nin Münbiç'e girdiğini savunarak, toprak bütünlüğüne vurgu yapıyor. ABD'nin çekileceği açıklamasını fırsat bilen Rusya Ortadoğu'da ağırlığını koymayı hedefliyor. Bu sebeple önümüzdeki dönemlerde Rusya'dan Türkiye'yi sıkıştıracak başka hamleler de görmek mümkün.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.