Header Ads

Zeytin Dalı Harekatının Avantajları ve Dezavantajları
Bildiğiniz gibi, Fırat Kalkanı Harekatından sonra iyi bir hazırlık yapan ülkemiz sınır ötesinde terör örgütü YPG/PYD'ye karşı yeni bir harekat başlattı: "Zeytin Dalı"
Bu harekat ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu askerleri Hatay sınırından Afrin'e girerek bölgedeki teröristlere eşi benzeri görülmemiş bir darbe vurmaya başladı. Yavaş ama emin adımlarla ilerlenen bu harekatın eksilerini ve artılarını hep beraber inceleyelim

ZEYTİN DALI HAREKATININ ARTILARI

1) Harekat Son Derece İyi Planlanmış.

zeytindali-operasyon


Hatırlayacağınız gibi Fırat Kalkanı Harekatı çok hızlı karar alınmış ve acele yapılmış bir harekattı. 15 Temmuz darbesi olalı daha 40 gün olmuşken, ordunun ve devlet kurumlarının içinde hala bir sürü hain varken yapılmış, daha doğrusu yapılmak zorunda kalınmış geç kalınmış bir harekattı. Bu yüzden Harekat Özel Kuvvetler Komutanlığı ve zamanın özel kuvvetler komutanı Zekai Aksakallı Paşa'nın yönetiminde gerçekleştirilmişti. TSK'nın yanında  ÖSO bulunuyordu ancak bu ÖSO kuvvetleri de acelece harekata dahil olduğu için hem sayı bakımından hemde eğitim bakımından yetersiz kalıyor, asıl iş ordumuza düşüyor ve Mehmetçik bilmediği bir coğrafyada en önde hareket edip, çok şehit veriyordu. Ancak Zeytin Dalı Harekatı'na baktığımızda bu durumun ülkemizin lehine değiştiğini görüyoruz. Öncelikle harekat 2. Ordu Komutasında Korgeneral İsmail Metin Temel Paşa idaresinde yönetiliyor. Bunun yanında ÖSO kuvvetleri de Fırat Kalkanı Harekatından sonra ülkemizce eğitime alınıp sayı, teçhizat ve eğitim bakımından iyileştirilmiş olarak görünüyor. Öyle ki Fırat Kalkanı Harekatında eline keleşi alıp sağa sola sıkan kot pantolonlu kapşonlu düzensiz birlikler, çoğu tek tip kıyafete bürünmüş, düzgün silah kullanacak seviyeye gelmiş ve sayısı neredeyse 10 kat artmış bir şekilde harekata dahil oldu.

2) Askerimizin Morali Her Zamankinden Daha Yüksek

dugun-asker

Türk milleti her zaman olduğu gibi askerimizin yanında oluyor. Yörük Teyze koyunlarını askerimize kurban ediyor, vatanın her köşesinden analar mehmetçikler için elleriyle yemekler hazırlıyor, babalar dualar ediyor, öğrenciler mektup yazıyor, Makine Kimya mühendisleri ve işçileri Zeytin Dalı Harekatına katkı için gönüllü olarak ücret almadan fazla mesai yaparak mermi üretiyor, Muhammet dede hasta yatağından kalkıp gelip yiğitlere çay demliyor. Bölgedeki vatandaşlarımız asker konvoylarına eşlik ederek askerlerimizi yalnız bırakmıyor...
 Böyle bir ortamda askerimiz "düğüne gidiyoruz", "Hedef Kızılelma" gibi sözlerle ne kadar motive olduğunu gösteriyor.

3) Siyasiler Operasyonun Başından Beri Taviz Vermiyor

siyaset-politika-gundem

Biliyorsunuz, Fırat Kalkanı Harekatında Menbiç'e ilerleyeceğimizi anlayan ABD, Menbiç'ten YPG'yi boşaltacağız diye Türkiye'ye söz verip tam tersini yapıp, hem Menbiç'e daha fazla terörist yerleştirip hemde daha fazla silah göndermişti. Fırat Kalkanında ABD'nin sözüne itimat eden Türk Siyasiler hedefi Menbiç'ten El-Bab'a çevirmiş fakat operasyon bitip üstünden bir yıl geçmesine rağmen ABD ne Menbiç'i YPG'den arındırmış ne de silah yardımını kesmişti. Aynı kurnazlığı ABD Zeytin Dalı harekatı için de denemiş, fakat bu sefer siyasilerin kararlılığı ile bu durum aşılmıştır. Ne Pentagon'dan gelen sözlere ne ABD senatosundan gelen sözlere aldırmayan Cumhurbaşkanımız ve Hükumetimiz Zeytin Dalı operasyonu boyunca güzel bir kararlılık sergiliyor.

4) Askerimiz Teknik ve İmkan Bakımından Daha İyi Koşullarda Operasyon Yapıyor.

hava-sahasi-suriye

Bildiğiniz gibi Fırat Kalkanı Harekatında Hem Rusya Hemde ABD ile anlaşamadığımızdan dolayı birçok zaman Suriye hava sahasını kullanamıyorduk. Genelde hava sahasını kapatıp uçaklarımızı engelliyor, karadaki kuvvetlerimizin hava desteğini kesiyorlardı. Ancak Zeytin Dalı Harekatından önce Astana görüşmelerinde güzel zeminler hazırlanıp Rusya ikna edildiği için harekat boyunca hava sahasını sürekli kullandık ve bir çok başarılı hava taarruzu gerçekleştirdik. Türk pilotları tüm hünerlerini gösterip dünyaya savaş pilotu kavramını canlı olarak gösterdi.

5) Yerli Silahlarımız Kritik Görevlerde Çok Önemli Görevler Üstleniyor

mpt-76-yerli-silah

Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçlarının, Atak helikopterlerinin, milli piyade tüfeklerinin Zeytin Dalı Harekatında aktif olarak kullanılması da hem operasyon açısından, hem bu yerli silahlarımızın sahada denenmesi açısından çok büyük fayda sağlıyor.


Zeytin Dalı Harekatının Dezavantajları

Zeytin Dalı Harekatı, Fırat Kalkanı Harekatına göre daha iyi planlanmış ve hazırlanılmış bir harekat olduğu açıkça ortadadır. Ufak tefek eksiler dışında çok büyük eksileri yoktur.

1) Zeytin Dalı Harekatı Kış Şartlarında Başladı

camur-asker-kis-zor-sartlar

Harekatın en büyük negatif etkisi bu olsa gerek. Harekatın kış şartlarında başlaması yer yer yağmur, çamur ve sis olması sebebiyle harekatın ağır ilerlemesine bazı noktalarda da duraklamasına sebep oluyor.

2) Fırat Kalkanı Harekatına Göre Çok Fazla Tünel Var

afrin-tuneller

Sıranın bir gün Afrin'e geleceğini bilen terör örgütü YPG/PKK, harekat öncesi iş makineleri ile bölgede her yere dev tüneller ve hendekler kazmış. Askerimiz için aşılmaz bir sorun olmasa da yavaşlatıcı ve dikkat edilmesi gereken bir sorundur.

3) Basın Gizliliği Çok Fazla İhlal Ediyorafrin-canli-yayin

Herkesin tepkisini çeken bir diğer konu da basın ve TV organları operasyon alanlarını sürekli canlı yayın yaparak hatta bu canlı yayınlarda askerlerimizin yerlerini de açık açık yazarak operasyondaki askerlerimizi tehlikeye sokuyor. Günümüzde istihbarat servislerinin aldığı bilgilerin bir çoğunu açık kaynaklardan edindikleri göz önüne alındığında, bu dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.