Header Ads

Kara Havacılık Komutanlığı


KARA KUVVETLERİ'NİN GÖKLERDEKİ PENÇESİ: KARA HAVACILIK KOMUTANLIĞI

kara-havacilik-okulu


Yazımıza Öncelikle Türk ordusunda "Kara Havacılık Nedir", "Kara Havacı kime denir", "Kara havacı olmak" gibi soruları cevaplayarak başlayalım. Kara havacı demek genel manada ele alacak olursak kara birliklerini havadan destekleyen unsurlar olarak tanımlanabilir. Yani karada intikal eden piyadelere, zırhlı birliklere anlık olarak havadan eşlik edebilen unsurlardır. "Anlık olarak havadan eşlik edebilme." tanımı ile hava kuvvetlerinden ayrılan ayrıntıyı da belirtmiş oluruz. Bu tanımdan yola çıkarak taarruz, genel maksat ve yük helikopterleri ile sabit pervaneli uçaklar kara havacılık bünyesinde kullanılan araçlardır. Jet uçaklar ise havada sabit kalamayıp çok süratli hareket ettikleri için kara havacılık değil, "Hava Kuvvetleri" kategorisine girer.

turk-atak-helikopter-pilotlari
İlk Türk Cobra ekibi
Ankara Polatlı'da Topçu Tayyareciliği adıyla kurulmuş ve askerler eğitimlerini Topçu Okulu bünyesinde almışlardır. 1948 yılında kurulan okuldan ilk pilot adayları ABD'ye gönderilmiştir. Aynı yıl içerisinde keşif ve eğitim amaçlı kullanılacak olan 20 kadar uçak alınmıştır. Uçaklar ilk uçuşlarını Polatlı-Ankara- Eskişehir çevresinde yapmıştır. Uçaklar için bakımcı astsubaylar Eskişehir Hava Okulu'nda eğitim görmüşlerdir. Kara Havacı pilotlar ilk kez 2 uçakla Kore Savaşı'nda görev yapmışlardır. 1957 senesinde Hava Grup Komutanlığı, Topçu Okulu bünyesinden ayrılarak Kara Havacılık Okulu adını almıştır. Kara Havacılık Okulu şuan ki yerleşkesi olan Güvercinliğe taşınmıştır. 1960'lı yıllarda mevcudunu arttırmış, pilotlara daha çeşitli eğitimler verilmeye başlanmıştır. Kara Havacılık Komutanlığı, 1966 yılında daha sonra Kara Havacılık Alaylarının bel kemiği olacak ilk helikopterleri almıştır. İlk olarak OH-13S tipi helikopterler alınmış ve aynı yıl içinde ''pır pır'' olarak bilinen efsane UH-1'ler alınmıştır. Kara Havacılık Birlikleri 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı'na katılmış, envanterindeki tüm helikopterler ile Kıbrıs'a asker taşıyarak harekata katılan en etkili birliklerden olmasıyla, kara havacılığının önemini ortaya koymuştur. Kara Harp Okulu'nda, kara havacılığının artan önem ve gelişmesine paralel olarak, 1986 yılında Kara Havacılık Sınıfı kurulmuştur. 1980'li yılların sonuna doğru UH-1 simülatörleri alınmış ve eğitimler daha kolaylaşmıştır. 1990 yılında terörle mücadele için kurulan Taarruz Helikopteri Birlikleri, AH-1W Süper Kobra ve AH-1P modeli helikopterlere kavuşmuşlardır.1993 yılından itibaren Gece Görüş Gözlüğü ile uçuş eğitimlerine başlanarak, Kobra helikopterleriyle gece şartlarında muharebe edebilme imkanları sağlanmıştır. Skorsky helikopterlerinin alınması ile Kara Havacılık gücünde güç katmıştır. 2004 tarihinde ilk defa uluslar arası bir ortamda 13 Pilot, 19 Teknisyen, 10 Uzman erbaş ve 18 erbaş/erden oluşan 60 personel ile Afganistan Türk Helikopter Birliği olarak, bir adedi J.Gn.K.lığından olmak üzere üç adet S-70 Skorsky helikopteri ile 15 ay süre ile Kabil Uluslararası Hava Alanında konuşlanmıştır. TR-129 ATAK Helikopterlerin üretilmesiyle birlikte Kara Hava Birlikleri'nin vurucu gücü çok büyük oranda artmıştır. Çin, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerin pilotları da burada zaman zaman eğitim görürler. Ankara Etimesgut'ta bulunan Kara Havacılık Okulu 15 Temmuz darbesinde etkin olarak kullanıldığı için Genelkurmay tarafından havacılık okulu ve komutanlığının tamamının Isparta'ya taşınması kararlaştırıldı.

atak-pakistan-toren
Türk yapımı T-129 ATAK helikopterlerimiz Pakistan İslam Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 78’inci yıl dönümü sebebi ile düzenlenen geçit töreninde.

Kara havacılık komutanlığı 4 hava alayı ve 1 taarruz alayından oluşmaktadır.
1. Kara Havacılık Alayı (Ankara)
2. Kara Havacılık Alayı (Malatya)
3. Kara Havacılık Alayı (İzmir)
4. Kara Havacılık Alayı (İstanbul)
7. Kara Hava Grup Komutanlığı (Diyarbakır Hava Üssü)
Özel Kuvvetler ve Komando Birlikleri içinde çok büyük önem arz eden Kara Havacılık Komutanlığı, terörle mücadelede aktif olarak kullanılmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.