Header Ads

Türkiye Kardak'ı Aralıksız Olarak İzleyecek

TÜRKİYE KARDAK'I SÜREKLİ İZLEYECEK

Ortaya çıktıktan sonra Türkiye ve Yunanistan arasında sürekli olarak tartışmalara neden olan, son günlerde suların giderek ısındığı Kardak kayalıkları bölgesini gözetlemek ve Yunanistan'ın sınır ihlallerine anında müdahale için Türkiye tarafından Çavuş Ada'ya gözetleme kulesi yapılıyor.

kardak-adasi


Ege Denizinde meydana gelen bir deprem sonrasında ortaya çıkan Kardak kayalıkları beraberinde iki ülkeyi savaşa sürükleyebilecek kadar sorun getirmişti. Türk tarafına daha yakın olmasına rağmen Yunanistan'ın yasadışı olarak asker çıkarıp, bayrak diktiği kayalıklara 1996 yılında Tansu Çiller: "O asker gidecek, o bayrak inecek!" diyerek tepki göstermiş ve ardından Türk SAT komandolarının yaptığı efsanevi operasyonla ada Yunan askerinden temizlenip, Yunan bayrağı indirilmiş; Şanlı şerefli Türk bayrağı dikilmişti. Bu zafer Türk tarafında neşe ve coşkuyla karşılanırken Yunan tarafında ise Genelkurmay Başkanı Hristos Liberis'in istifa etmesi gibi büyük bir infial yaratmıştı.

kartak-turk-yunan

YILLAR SONRA YUNANTEKRAR İHLALLERE BAŞLADI

1996 yılında yaşadığı hezimetten sonra ufak tefek ihlaller haricinde Kardak kayalıkları bölgesinde haddini aşmayan Yunan donanması son yıllarda özellikle ülkemizin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları nedeniyle Yunan sınırındaki bazı tank birliklerini güneye göndermesini ve bu nedenle Türkiye'nin karşılık veremeyeceğini düşündüğünden olacak ki; sık sık Kardak kayalıkları bölgesinde ihlallere başladı. Ancak Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın da dediği gibi ülkemizin hem Suriye'de YPG/PYD terör örgütleriyle hemde Ege'de haddini aşan Yunanistan ile mücadele edecek gücü vardır. Bunun en büyük göstergesi Yunan donanması hala Kardak kayalıkları bölgesine giremiyor, girmeye kalktığı an Türk Sahil Güvnlik botları veya Türk donanması engel oluyor, ihlal daha başlamadan bitiriliyor. Geçtiğimiz günlerde Yunan Savunma Bakanının dahi Kardak kayalıkları bölgesine sokulmaması Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın sözlerinin ne kadar net olduğunu kanıtlar nitelikte.
İşte bu sözleri kanıtlar nitelikte atılan bir diğer adım da Çavuş Ada'ya gözetleme kulesi yapılması olacaktır. Şayet Yunanistan, Lozan'da silah sokulmayacağı konusunda uluslar arası alanda anlaşılmış birçok adaya üs ve karakol açıp buralara silah yığmaya başladı. Türk devletinin ise olan biteni öylece izleyeceği düşünülemezdi.

 
kardak-kule
İş Makineleri Çavuş Ada'da çalışmalara başladı 

YENİLEN YUNAN GÜREŞE DOYMUYOR

Yenilen pehlivan güreşe doymaz misali Yunan ordusu ve Yunan devleti gerek İzmir'de denize dökülmenin, gerek Kıbrıs'ta aldığı yenilginin, gerekse Kardak'ta yaşadığı hezimetin intikamını alabilmek için Lozan ile silahsız kalacağı konusunda anlaştığı adalara silah depolayarak, Türk karasularındaki Kardak kayalıklarına girmeye çalışarak gerginlik yaratma peşinde koşuyor.Yıllarca Afrin'e silah depolayan YPG'nin birkaç günde aldığı ağır yenilgi, Türk ordusunun harekat kabiliyeti, Türk milletinin askerine kesintisiz desteği Yunan'a ders olmamış olacak ki tahriklere sürekli devam ediyor. Elbet gün gelir Yunanistan'ın da defteri açılır, işte o zaman gelirlerse vururuz diyen YPG  gibi kapı kapı dolaşıp barış ararlar...

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.