Header Ads

Salih Müslim Teslim Edilse Neler Olurdu ?SALİH MÜSLİM'İN TÜRKİYE'YE TESLİM EDİLMESİNİN ÖNEMİ NEDİR

saleh-muslem


Merhaba Askeri TV okuyucuları. Türkiye gündemine son iki gündür bomba gibi düşen Salih Müslim denilen teröristin Çek Cumhuriyetinde tutuklanması ve Türkiye'ye iadesi hakkında açıklayıcı bilgiler aktaracağız. Dün Avrupa'da yakalanan ve bugün serbest bırakılan eski terörist başı Salih Müslim, ülkemizde ana konulardan biri oldu. Peki eski terörist başı Salih Müslim'in Türkiye'ye iade edilmesi veya edilmemesi neden bu kadar önemli ? Salih Müslim Türkiye'ye iade edilse ne olurdu ? Bizim için ne gibi faydaları veya avantajları olurdu ? Bunları bir bir değerlendireceğiz.

Salih Müslim Türkiye'ye Teslim Edilseydi Ne Olurdu ?

Lafı uzatmadan direk konuya girelim. Herkesin aklında büyük bir soru var Salih Müslim ülkemize teslim edilse ne olurdu ? Sosyal medyada konu hakkında yorum yapanların kimisi "hiçbir şey olmaz, Apo'yu teslim ettiler de ne oldu, onu da Apo gibi besleriz." derken kimisi de "Çok iyi olurdu ama Avrupa verir mi hiç." Gibi yorumlar yapıyor ama onlarda teslim edilse ne olurdu pek fazla bilmiyor.

1) Salih Müslim Konuşturulup, Önemli Bilgiler Elde Edilebilirdi.saleh-muslem-free


Önemli sebeplerin başında gelen bu başlık ilk bakışta klasik bir sebep gibi gelse de derinlere indikçe ne kadar hayati olduğunu anlayacaksınız. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Polisi, dağda, şehirde, kırsalda bile terör örgütü PKK'nın gurup liderlerini, bölge liderlerini bile sağ yakalamaya özen gösteriyor. Kafasına sıkıp ibret-i alem yapmak varken neden sağ yakalıyorlar? Çünkü bu gurup liderleri, bölge sorumluları dahi konuşturulup birçok bilgi alınıyor. Gerek bölgedeki sayıları, gerek nereye yerleştikleri gerek kimlerin yardım ettiği gibi terörle mücadelede çok işimize yarayacak hayatı bilgiler elde ediliyor. İşte Salih Müslim'de elimize geçmiş olsaydı diğerleri gibi konuşturulup bilgiler alınabilirdi. Üstelik bu bilgiler öyle sıradan bilgiler de değil. Yakalanan kişi kısa bir zaman öncesine kadar terör örgütünün liderliğini yapmış ve liderlikten düştükten sonra bile örgüte hizmet etmek için uğraşan bir terörist başı. Hangi isimlerin, hangi ülkelerin terör örgütüne destek verdiği, Kimin kaç araç, kaç kurşun,  kaç silah yolladığı tek tek söyletilip, uluslar arası alanda elimizde en somut kanıt olacaktı. Ayrıca alınacak gizli bilgiler, bölge liderlerinin isimleri gibi kritik bilgilerle de terörle mücadele operasyonlarımız hem hız kazanır hemde daha başarılı olabilirdi.

2) Terör Örgütü Büyük Moral Kaybı YaşayacaktıBu sebepte çoğu kişi için basit gibi görünse de, önemli sebeplerden biridir. Düşünün bir savaştasınız zaten TSK aralıksız ilerliyor moraliniz çok az ve lideriniz dost bildiğiniz ülkeler tarafından savaştığınız devlete veriliyor. Ne kadar can sıkıcı olurdu değil mi ? Birşey olursa Avrupa'ya kaçar orada rahat rahat yaşarız düşüncesi yok oluyor çünkü. Yani teröristlerin güvendiği dağlara kar yağmış olacaktı. Ele başlarını Türkiye'ye temsil edenler bizi ne yapsın diye moral kaybı yaşayacaklardı.

3) Tüm Avrupa İstemese De YPG'nin Terör Örgütü Olduğunu Kabul Etmiş Olacaktı.

ab-turkiye


Eğer Salih Müslim Türkiye'ye teslim edilseydi ülkemizin elde edeceği en önemli kazanım da Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin YPG'yi terör örgütü olarak kabul etmesi ve bu sayede AB'ye yapacağımız baskı olacaktı. Eğer ilerde bir AB ülkesi herhangi bir teröristi teslim etmek istemezse, Salih Müslim'in teslim edilmesi "emsal gösterilip" AB üyesi bir ülkenin kabul ettiği bir teröristi vermeniz gerek şeklinde yapılacak baskıya dünya kamuoyunda hiçbir ülke karşı gelemezdi.

4) İçerdeki İşbirlikçiler İçin Delil Olacaktı.

hdp-kobane


Kobani Olayları, hendek operasyonları, örgütsel kalkışmalar, sokak yapılanmaları gibi olaylarda, PKK/YPG ile HDP bağlantısına ilk ağızdan kanıt olup, şuan cezaevinde olan HDP yöneticileri için hiçbir çıkış umudu kalmayacaktı.

Yani anlayacağınız o ki eğer bu işe yaramaz gibi görünen eski terörist başı ülkemize teslim edilmiş olsaydı çok önemli gerek yurt içinde gerek başta Suriye ve Irak olmak üzere yurt dışında terörle mücadelede ilerlemeler kaydedecektik. Ancak şuanki kararlılık ile biz bu ilerlemeleri yine devam ederiz, bu olayla da Avrupa'nın gerçek yüzünü görmüş olduk...

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.