Header Ads

Rus Ordusuna Sosyal Medya Yasağı

Rus Askerlere Sosyal Medya Yasağı Yolda

Rusya'da yayınlanan İzvestiya gazetesi, Rus askerlere sosyal medya paylaşım sitelerini kullanmamayı tavsiye eden Rusya Savunma Bakanlığı’nın yasak için harekete geçtiğini belirtti.

military-selfie-russia-putin


Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ordusu askerlerine Odnoklassniki, Vkontakte, Facebook ve diğer sosyal paylaşım sitelerini kullanmamayı tavsiye etti. Ayrıca askerlere görevleriyle ilgili bilgi paylaşmamaları ve cep telefonlarındaki konum belirlemeyi tamamen kapatmaları tavsiye edildi. Rusya Savunma Bakanlığının bu kuralları şimdilik "tavsiye" niteliği taşıyor ama bakanlığın, bu kuralları zorunlu hale getirecek kanun değişiklikleri üzerinde çalıştığı bidirildi. Rusya Savunma Bakanlığı’nın bu kuralları 2017 sonlarında tasarlandığını belirten İzvestiya, tavsiyelerin ordu birliklerine bukleler ve posterler şeklinde dağıtıldığını bildirdi.

YABANCI İSTİHBARATA KARŞI ÖNLEM


Tavsiyelerde, yabancı sosyal medya sitelerin yöneticilerinin ve görevlilerinin paylaşılan kişisel bilgilere ve paylaşılan konumlara tam erişime sahip olduğu, bunları depolayabildikleri ve Rus askerlerin yaptığı yayınların yabancı istihbarat kurumları tarafından analiz edildiği, herhangi bir konumla ilişkilendirilmiş fotoğraf ve videoların "askeri misyonu bozabileceği" kaydediliyor. Askerlere, ailelerinden de görevleri hakkında bilgiyi paylaşmamasını, açığa çıkarmamasını istemeleri tavsiye edildi. Tavsiyeleri içeren değişikliklerin, "Askeri Görev ve Askerlik Hakkında" ve "Askerlik durumu hakkında" kanunlara girilmesi planlanıyor. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.