Header Ads

TSK Açıklama Yaptı Askerlik Süresi Ne Kadar ?

TSK Açıklama Yaptı Askerlik Süresi Ne Kadar ?

Sosyal medyada sahte Genelkurmay Başkanlığı antetiyle üretilen ve devlet televizyonları da dahil birçok medya ve basın kuruluşlarıyla WhatsApp üzerinden paylaşılan "Askerlik süresinin 18 aya uzatıldığı" haberinin asılsız bir iddia olduğu çok kısa sürede ortaya çıktı.

askerlik-suresi-ne-kadar


Sosyal medyada sahte Genelkurmay Başkanlığı antetiyle hazırlanan ve bazı basın kuruluşlarıyla WhatsApp üzerinden paylaşılan "Askerlik süresinin 18 aya uzatıldığına" ilişkin haberin asılsız olduğu çok kısa sürede ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığından, "Askerlik süresinin uzatılmasına ilişkin herhangi bir çalışma yapılmamaktadır." açıklaması yapıldı. Sabah saatlerinde "askerlik süresinin 18 aya uzatıldığına" ilişkin haberler, bazı internet sitelerinde ve devlet televizyonları dahil birçok televizyon kanalında "son dakika haberi" olarak verildi. Haberde, "Genelkurmay Başkanlığı, uzun dönem askerlerin, askerlik süreleri 12 ay, 4 dönem iken 18 ay, 6 dönem süresine çıkarılmış olup ikinci bir emre kadar değiştirilmeyecektir.'' ifadeleri yer aldı.

Sahte görseli bile hazırlandı

Öte yandan olayın ardından TRT Haber'in internet sitesinde yayınlanmış gibi gösterilen sahte haber içeriğinin görseli ortaya çıktı. Sosyal medyada sunulmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri kaynak gösterilerek hazırlanan görselde, "Sabah saatlerinde yapılan savunma toplantısında çıkan karar, ülke genelindeki tüm askerleri üzdü. Afrin harekatı nedeniyle şu an görevde olan ve vatani görevini yapmakta olan askerlerin askerlik süresi 6 ay daha uzatıldı. Tezkere durumunda olan askerler bile bugünden itibaren 6 ay daha askerlik yapacak. Gerek görüldüğünde sınıra operasyona da katılma şartı getirilmiştir. Bu durum askerler ve ailelerini son derece üzmüş durumda." ifadeleri kullanıldı.

"Haber tamamen asılsız"

Sosyal medyada sahte Genelkurmay Başkanlığı antetiyle hazırlandığı ve bazı basın kuruluşlarıyla WhatsApp üzerinden paylaşıldığı belirlenen haberin asılsız olduğu çok kısa süre içinde ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, iddia kesin bir dille yalanlandı. Açıklamada, "Askerlik süresinin uzatıldığına dair yapılan haberler tamamen asılsız olup gerçeği yansıtmamaktadır. Askerlik süresinin uzatılmasına ilişkin herhangi bir çalışma yapılmamaktadır." ifadelerine yer verildi. 

OLAYIN PERDE ARKASI

Hürriyet muhabiri Uğur Ergan, olayın perde arkasını şöyle anlattı.
"Sabah saatlerinde bana da Genelkurmay’dan WhatsApp yoluyla Genelkurmay antetli yazı geldi. Ancak ne yazının üzerinde ne de daha sonra bunun sahte bir açıklama olduğuna dair uyarıcı herhangi bir ibare bana iletilmiş değildi. Hürriyet ile birlikte TRT ve bazı gazetelere de giden Genelkurmay Başkanlığı antetli yazıyla ilgili sahtedir uyarısı yer almadığı için haberin resmi bir açıklama olduğu değerlendirildi. Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri de benim WhatsApp ve e-mail'ime gönderildiğini söylemelerine rağmen uyarı yazısının gitmediğini doğruladı. Haber internet sitelerine ve TRT ekranlarına çıkınca Genelkurmay Başkanlığı söz konusu metnin sahte olduğunu acilen telefonla bildirip internetten kaldırılmasını istedi." Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.