Header Ads

Yunan Askerler NATO'yu istemiyor

YUNAN ASKERLER NATO ÜSSÜNÜ KORUMAYI REDDETTİ

Yunan askerlerin, NATO'nun Yunanistan'ın kuzeyinde Dedeağaç limanında yeni kurulan helikopter üssünün korunması görevini kabul etmedikleri belirtildi.

greek-army-nato


Yunan askerlerin, NATO'nun Dedeağaç limanında yeni kurulan helikopter üssünün korunması görevini kabul etmedikleri aktarıldı. Yunanistan Komünist Partisi üyesi ya da sempatizanı olan bazı askerler daha önceleri de yol kapatarak NATO konvoylarının geçişini defalarca engellemişti. Rizospastis'de yayımlanan rapora göre görevi kabul etmeyen bir Yunan askeri; "NATO ÜSSÜNÜ KORUMA GÖREVİ YAPMAYACAĞIZ." şeklinde dilekçe yazdı. Dilekçesinin devamında "NATO ve Amerikalı katilleri destekleyen herhangi bir hizmeti hiçbir zaman yapmayacağız. Askeri komutaya verdiğim raporda şahsen desteklediğim görüş budur. Meslektaşlarım da aynısını yaptı. Halkımıza karşı savaş planlayan NATO ordusunun ülkemize getirilmesi provokatif ve kabul edilemezdir" ifadelerini kullandı. Habere konu olan Yunan askerin şu ifadeleri Yunan medyasına bomba gibi düştü;

yunan-askeri-ayaklanma
NATO karşıtı Yunan askerleri daha önce de yol kapatıp NATO konvoylarının geçişini engellemişti.


'HERKES ONLARIN İŞLEDİĞİ SUÇLARI BİLİYOR'

"Herkes onların işlediği suçları biliyor. Yugoslavya, Suriye ve diğer ülkelerin halklarına karşı işlenen suçlar gibi. Amerikalıların 1946-1949 arasında Yunanistan halkına ve Yunanistan Demokratik Ordusuna müdahalesini unutmuyoruz. "

"BU EMRİ VERMEK BİLE UTANÇ VERİCİ"


"Halkın katillerinin çıkarlarına hizmet edilmesi için bir askere emir vermek oldukça utanç vericidir, bu durum aynı zamanda Yunanistan halkının ve gençliğinin çıkarlarına da terstir" şeklinde konuştuğu aktarıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.