Header Ads

JANDARMA YENİ ÜNİFORMALARINI GİYDİ

JANDARMA YENİ ÜNİFORMALARINI GİYDİ

Asayiş, komando ve eğitim dahil 6 temel kıyafette değişiklik yapılan jandarma teşkilatı personeli, yılbaşından itibaren yeni üniformaları giymeye başladı. Jandarma Genel Komutanlığınca 1 Ocak'tan itibaren kullanılmaya başlanan yeni kıyafetleri görüntüledi.

jandarma yeni uniforma

İlk kez Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin'in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile hudut karakolu ziyaretinde görüntülenen yeni üniformalar, tüm personel tarafından giyilmeye başlandı. Jandarma Genel Komutanlığınca aralık ayında tüm birliklere yeni tip kıyafetlerin dağıtımı konulu emir yazısının gönderilmesinin ardından asayiş, komando ve eğitim dahil 6 temel jandarma üniformasında değişikliğe gidildi. Buna göre, yeni tip üniformalarda "kayık kep" yerine bere ve şapka kullanılacak. Jandarma asayiş personelinin kullanacağı yeni üniformada subayların rütbe işaretleri omuza, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile çavuş ve onbaşı rütbesindeki erlerin rütbe işaretleri ise kola takılacak. Sağ kolda Türk bayrağı, sol kolda daire şeklindeki birlik arması bulunacak. Sağ göğüs üzerinde personelin soyadı yazarken, subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile erbaş ve erlerin yaka işaretleri, sağ göğüs üzerinde bulunan isimlikleri, şapka kokartlar ve rütbeleri nakışlı örme şeklinde düzenlendi. Subay astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş statüsündeki personelin tamamının yaka işaretinde şualı ay yıldız ve düğme yer alırken erbaş ve erlerin yaka işaretinde düğme yerine yalnızca şualı ay yıldız yer alacak.
Uzman jandarma ve uzman erbaş statüsündeki personel, astsubay kıyafetinin aynısını, kendi rütbe işaretlerini takarak kullanacak. Türk bayrağı ve daire şeklindeki birlik arması sağlığa zararlı madde içermeyen malzemeden üretilirken, jandarma asayiş kıyafeti üzerinde yer alan bütün aksesuarlar kıyafet renginde fermatüreli olacak.GÖĞÜSTE RÜTBE OLMAYACAK

Komando ve eğitim üniformalarında şuanda olduğu gibi subayların rütbe işaretleri omuzda, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile çavuş ve onbaşı rütbesindeki erlerin rütbe işaretleri kolda bulunacak. Kıyafetlerde göğüs üzerinde rütbe olmayacak, komando ve eğitim kıyafetlerinde yaka işareti kullanılmayacak. Yeni kıyafetlerde eskilerinden farklı olarak pantolon palaskasına takılan tip silah kılıfı yer alacak, eğitim kıyafetlerinin tamamında yalnızca şapka kullanılacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.