Header Ads

Afrin Operasyonu Başladı

TSK, Afrin Harekatının adının Zeytin Dalı olduğunu açıkladı. TSK'nın açıklamasındaki "Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir" detayı dikkat çekti.

efrin-operasyon

Beklenen Afrin Harekatı başladı. Türk Savaş uçakları sınırdaki PYD mevzilerini bombalarken ÖSO birlikleri de Afrin'e doğru ilerliyor. Sıcak gelişmenin ardından TSK'dan ilk açıklama geldi. TSK'nın açıklamasıyla harekatın adı da belli oldu.

HAREKATIN ADI: ZEYTİN DALI

 Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, sınırlarımızda ve bölgemizde güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bu örgütlerin baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00'dan itibaren "Zeytin Dalı Harekatı" başlatılmıştır.

afrin-harekat

Jetler 2 Saatte 113 Hedeften 108'ini Vurdu

Türk savaş jetleri, Afrin sınırındaki terör mevzilerini vuruyor. Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerin bir kısmı, terör örgütü PYD/PKK'nın Afrin'de işgal ettiği alanlara ilerlemeye başladı. Öte yandan Türk savaş uçaklarının operasyon sırasında Suriye Hava Sahası'nı kullandığı öğrenildi. Harekatın adının Zeytin Dalı olduğunu duyuran TSK, "Zeytin Dalı Harekatı kapsamında PYD hedeflerinin yanı sıra DEAŞ hedefleri de vurulmaktadır" dedi.
TSK operasyonun başlamasının ardından 2 saatlik bilançoyu açıkladı. Belirlenen 113 hedeften 108'i basarıyla vuruldu.


PEŞ PEŞE HAVALANIP VURDULAR, AFRİN'DE PATLAMA SESLERİ DUYULDU


 Diyarbakır 8. Ana Jet üssünde hareketlilik başladı. Jet üssünde konuşlu bulunan uçaklardan 8 F-16 savuş uçağı tam teçhizatlı ve bomba yüklü olarak peş peşe havalanarak Suriye tarafına hareket etti. Türk uçaklarının sınır hattından geçişinin ardından Afrin tarafından patlama sesleri duyuldu. Patlama sesleri sınır illerinden ve köylerinden de duyulduğu bildirildi.

recep - tayyip - erdogan - afrin

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şimdi gereğini yapıyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Uşak 6. Olağan Kongresi'nin yapılacağı Atatürk Spor Salonu önünde kendisini bekleyen vatandaşlara yaptığı konuşmada, Rabia'yı oluşturan tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışıyla hareket ettiklerini, 80 milyon arasında ayırım yapmadıklarını söyledi. Rengini şehitlerin kanından alan Türk bayrağının eşininin benzerinin olmadığını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu topraklardan kimse en ufak birşey koparamaz. O hesaplara girenler vardı. Ne oldu evelallah. Kato'da, Cudi'de, Gabar'da, Kandil'de bak şimdi de bizim sınırlara tecavüz etmek isteyenler var ve şu anda Afrin'de 'Rahat durun' dedik, durmadılar. 'Bak bizim topraklara saldırmaya, sınırlarımızı zorlamaya tevessül etmeyin' dedik, dinlemediler ve bize müttefik görünenlere de söyledik. 'Bunlar PKK'nın ta kendisidir' dedik, 'Bunlar PYD'dir' dedik, 'Bunlar aynıdır, YPG'dir' dedik. 'Rakka'ya teröristlerle gitmeyin, DEAŞ terör örgütüdür, bir terör örgütünü bir diğer terör örgütüyle değil, gelin beraber halledelim bunları' dedik, dinlemediler. 'Peki siz bilirsiniz' dedik ve şimdi işte gereğini biz yapıyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.