Header Ads

Sevakin Adası Tarihi ve Önemi

SEVAKİN (SUAKİN) ADASININ TARİHİ VE STRATEJİK ÖNEMİ

Sudan-Suakin
Sevakin Adasının Günümüzdeki Görünümü
Son günlerde Türkiye ve dünyanın gündeminde olan Sudan'a bağlı Sevakin adasının, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir tarafından, Erdoğan'ın isteği üzerine Türkiye'ye tahsil edilmesi; Çoğumuzun ilk defa duyduğu bu adanın merak konusu olmasına sebep oldu. Oldukça stratejik bir konumda olan bu adanın tarihini ve önemini sizler için derledik...

Sevakin (Suakin) Adasının Tarihi

Sevakin Adasının tarihi çok eskilere, milattan önce 3000 yıllarına dayanır. Eski Mısır'ın Firavunlar döneminde bölgenin tek limanı bu ada olduğu bilinmektedir. Firavun II. Ramses Kızıldeniz ile Hint okyanusu arasında sefer yapan donanması için Sevakin'i bir üs olarak kullanmaya başladı. Ada bu dönemden sonra hem güvenlik hem de ticari olarak önem kazanmaya başladı. İslam döneminde bölgeye göç etmeye başlayan müslümanlar, zamanla müslümanlığın yayılması ve ada halkını müslümanlaştırma neticesi ile adada İslam dini ve İslami mimari hakim olmaya başladı. Ancak adanın tamamının Müslümanlaşması, haçlı seferlerinden dolayı bölgeye gelen Hıristiyanlar yüzünden Memlük Türk Devleti devrine kadar uzamıştır.

Osmanlı'nın Sevakin hakimiyeti ise Padişah Yavuz Sultan Selim'in 1517 Mısır Seferinden sonra başlamıştır. Mısır seferinden sonra Sevakin'e su kuyuları yaptırılmıştır ancak resmi olarak Sevakin'in Osmanlı idaresine girmesi 1554 yılında olmuştur. Ada, Osmanlı Devleti'nin bugünkü Eritre, Cibuti ve kuzey Somali'yi kapsayan Habeş Eyaleti valilerinin ikamet ettikleri yer oldu. Osmanlı kaynaklarında Sevakin ya da Suakin olarak kayıtlı kentin idaresi 1865 yılında Mısır Hıdivliği'ne bırakıldı. 1882'de Mısır'ın İngilizlerce işgaliyle fiilen Türk denetiminden çıkan kent, 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Antlaşması'nın 17. maddesi uyarınca kesin olarak İngiliz idaresinde Mısır'a bırakıldı. Sudan'ın İngiliz-Mısır idaresinden 1956 yılında bağımsızlığını kazanması ile, Suakin'de Sudan topraklarının bir parçası oldu ve günümüzde hala Sudan'a bağlıdır. 1918’deki büyük depremden sonra Sevakin harabeye döndü. Adanın sığ suları ve mercan yapısı sebebiyle ve 20. yüzyılda Sudan limanının (Port Sudan) inşasıyla ticari önemini kaybetti ve hayalet bir şehre döndü. Bir zamanların mercan şehri olan Sevakin şimdi eski kalıntılarıyla bir turizm sanayine dönüştü. Sevakin hala Hac için kullanılan bir liman olarak hizmet vermeye devam ediyor.

sudan-suakin-island
Sevakin Adasının arşiv görüntülerinden 1903 yılına ait bir görüntü

Sevakin Adasının Stratejik Önemi

• Tarih boyunca Afrika’dan hac için Mekke’ye ulaşmanın en kolay yolu da hep Sevâkin limanı olmuştur. Karşı kıyılarında Mekke bulunmaktadır.

• Kuzeyindeki Port Sudan Limanı kurulana kadar bölgenin tek stratejik limanı olarak görülmekteydi. İngilizler tarafından 30 kilometre kuzeyde Port Sudan'ın kurulmasıyla önemi ikincil dereceye düşmüştür.


• Bölge coğrafi yapısı ve birçok dine, farklı kültürlere ait çok sayıda tarihi eser bulundurduğu için şuanda bile çok sayıda turist çekmektedir. Restore edildiği zaman turizm potansiyelinin hızla yükselip, ciddi bir döviz kazanma potansiyeli olduğu dikkat çekmektedir.

• Türkiye'nin bu adayı sadece yabancı turistler için değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da belirttiği gibi hac güzergahında hacıları önce hava yoluyla adaya, daha sonrasında deniz yoluyla Mekke'ye ulaştırması da planlar dahilinde...

suakin-mecca
Sevakin Adasının tam karşısında Mekke bulunuyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.