Header Ads

Konya'nın Ömer Halisdemir'i

KONYA'NIN ÖMER HALİSDEMİR'i 

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Konya Jandarma Bölge Komutanlığı’nda görevli olan kahraman astsubay Sait Koç, kanunsuz emre itaat etmeyerek, o gece yaşanacak büyük felaketlerin önüne geçti.

sait-koc-astsubay
KANUNSUZ EMRE İTAAT ETMEDİ 

Konya Jandarma bölge komutanlığı hizmet muhafız bölüğünde görev yapan Astsubay Sait Koç, o gece nöbetçi amirdi. Saat 22.16’da sıkı yönetim ilan edildiği haberini okudu ve Kurmay Başkanı Albay Mustafa Sakaoğlu’nu aradı. Darbeci kurmay başkanı, FETÖ’nün sözde bölge komutanı olarak atadığı bir isimdi. Harekat Merkezi’ne gelince darbeci emirler savurdu. Başçavuş Sait Koç’a da askerleri alıp Ankara yolunu kapatmasını emretti. Emre itaat etmeyeceğini söyleyen Koç’u silahla tehdit etti. Başçavuş Koç, emri yerine getirmemekle kalmadı, yanında bulunan 4 astsubay uzman personel ile darbecilere karşı koydu. Emrindeki bir askere deponun anahtarlarını vererek “Bana bir şey olursa gerekirse anahtarları tuvalete at" dedi. Ayrıca envantere ait tüm araçların hareket etmesinin önüne geçmek için "araçların akülerinin sökülmesini, kabloların çıkartılmasını, tekerlerinin patlatılması" talimatı verdi. Başçavuş Koç, o gece darbecilerin verdiği hiçbir emri yerine getirmeyerek harekat kabiliyetlerini ortadan kaldırdı ve 6 ildeki olası hareketlenmeleri engelledi. Kahramanlığıyla "Konya’nın Ömer Halisdemir’i" olarak anılmaya başlayan Koç, Konya’daki FETÖ yapılanmasının deşifre edilmesini sağlayan çalışmalarda aktif rol alıyor.

sait-koc-asker

Komutanım Engellemese, Darbeci Albayı Vuracaktım 

Konya'da 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Bölge Jandarma Komutanlığı'nda nöbetçi amir olarak görev yapan Kıdemli Başçavuş Sait Koç, tanık olarak 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade verdi. İfadesinde darbe gecesi tutuklanan Bölge Jandarma Komutanı Kurmay Başkanı eski Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu'nu vurmak için giderken, bir komutanının kendisini tutup 'Her şeyi yasaya uygun şekilde yapacağız, Birazdan polisler gelip, komutanı gözaltına alacaklar'' demesine üzerine bu kararından vazgeçtiğini söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.