Header Ads

Kıbrıslı Bakan Açıkladı Türkiye'ye Bağlanabiliriz

KKTC Dışişleri Bakanı: Türkiye'ye Bağlı Özerk Bir Cumhuriyet Olabiliriz ABD'de konuşan KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, "Türkiye'ye bağlı özerk bir cumhuriyet olma seçeneğini" değerlendirdiklerini açıklayarak Avrupa'da benzer örnekler olduğunu vurguladı.


 Türkiye'nin Kuzey Irak'a operasyon ihtimalini değerlendirdiği, hatta Devlet Bahçeli'nin "Bir gece ansızın 82-Musul, 83-Kerkük" diyerek Musul ve Kerkük'ün alınması isteğini dile getirdiği bu dönemde, Türkiye'nin toprak genişletme ihtimaline dair yavru vatan Kıbrıs'tan da beklenmedik bir "sinyal" geldi: Türkiye'ye bağlı, özerk yavru vatan.

Tahsin ERTUĞRULOĞLU ABD'DE KONUŞTUKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, adadaki yeniden birleşme müzakerelerinin çökmesinden sonra geçen hafta ilk kez ABD'ye gitti. Düşünce kuruluşlarının sorularına yanıt verdi. ABD'nin başkenti Washington'da ABD'li şirket ve düşünce kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya gelen Ertuğruloğlu, beklenmedik açıklamalarda bulundu. Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'in yayınladığı habere göre, Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü'ndeki (IRI) yuvarlak masa toplantısında Amerikalı şirketlerin, firmaların ve düşünce kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Ertuğruloğlu, soruları yanıtladı.

"TÜRKİYE'YE BAĞLI ÖZERK BİR CUMHURİYET OLABİLİRİZ" 

Türkiye'ye bağlı özerk bir cumhuriyet seçeneğini değerlendirdiklerini belirten Ertuğruloğlu şunları söyledi:
Artık uluslararası tanınma için çalışmaya başlamanın zamanı geldi. Bugüne kadar bundan imtina ettik. Ancak artık KKTC'ye uluslararası tanıma için uğraşabiliriz. Önümüzdeki ikinci bir seçenek ise özerk bir Cumhuriyet. Fransa - Monaco ya da İngiltere - Cebelitarık modeli gibi bir yapı. Yani dışişleri ve savunma alanlarındaki yetkilerimizi Türkiye'ye devredip gerisini kendi içimizde yönettiğimiz bir cumhuriyet. Henüz hangi yolu seçeceğimize karar vermedik. Ankara ile birlikte oturup karar vereceğiz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.