Header Ads

Irak ve İspanya'dan Sonra Almanya'da Referandum İstiyor

Almanya'da Bavyera Eyaleti Bağımsızlık İstiyor

alman


 Almanya'nın en zengin ve sanayisi en gelişmiş eyaletlerinden Bavyera Eyaleti'nde 1946 yılından bu yana faaliyet gösteren Bavyera Partisi, İspanya'da bağımsızlık mücadelesi veren Katalanlardan etkilenerek Almanya'dan ayrılmak için çalışma başlattı.


almanya eyalet haritasi
Almanya Eyaletleri

 Bavyer Partisi, Almanya'dan ayrılmak için bağımsızlık çalışmalarına başladı. Irak ve İspanya'dan sonra Almanya' da önümüzdeki günlerde referandum tartışmalarının odağında olacak. Konuyla ilgili Bavyera Partisi'nin resmi Facebook hesabından yapılan açıklamada, ' 'Bavyera'nın özgürlüğü, Bavyera'nın Federal Almanya Cumhuriyeti'nden ayrılması bizim meşru hakkımızdır!'' ifadelerine yer verildi. Ayrılıkçı Bavyera Partisi, Bavyera'nın sahip olduğu zenginliklerin ve gelirin Almanya ile paylaşılmasına karşı çıkıyor. Almanya'nın 16 eyaleti arasında yüzölçümü ve ekonomisi en büyük eyalet olan Bavyera, neredeyse 13 milyonluk nüfusuyla İsveç ya da Portekiz'in nüfusunu geride bırakıyor. Almanya'da zengin ve yoksul eyaletler arasındaki refah farkını azaltarak mali denge kurmayı amaçlayan sisteme yaptıkları yüksek ödeme Bavyeralıların en büyük şikayetlerinden biri. Zengin Bavyera halkı, köylü Almanları beslemek zorunda değiliz şeklinde protestolar dahi yapıyor. Bavyera'nın şimdiden Katalonya'daki gelişmelerin etkisi altına girdiği ve süreci sıkı bir şekilde takip ettiği belirtiliyor.

 REFERANDUM TALEBİNE RET 

Junge Welt gazetesinden Claudia Wangerin'in haberine göre, ayrılıkçı Bavyera Partisi yakın gelecekte Avrupa Adalet Divanı'na başvurarak, Bavyera dilinin Almanca'dan başka bir dil olduğu konusunda bilirkişi raporu talebinde bulunacak. Geçtiğimiz yıl Bavyera'dan Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bir dilekçeye yanıt veren mahkeme, Bavyera'nın Federal Almanya Cumhuriyeti'nden ayrılması konusunda referanduma gidilmesini reddetmişti.

Oktoberfest
Yöresel kıyafetleri ile Oktoberfest Festivali sırasında Bavyera Halkı


BAVYERA'NIN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU MÜMKÜN MÜ?

 Hukuçulara göre Bavyera'da olası bir bağımsızlık referandumu için Federal Hükümet'in anayasayı değiştirerek eyaletlere ayrılma hakkı tanımasıyla ancak mümkün olabilir. Bağımsız araştırmalara göre Bavyera'da bağımsız bir Bavyera Cumhuriyeti'ni savunanların oranı yüzde 23'ler seviyelerinde seyrediyor.


ALMAN MECLİSİNDE NAZİ KRİZİ
 

Öte yandan seçimlerin ardından 24 Ekim'de ilk oturumunu yapacak Federal Alman Meclisi'nde kimin nereye oturacağı konusunda kriz yaşandı. Hür Demokratlar, Nazi yanlısı Almanya için Alternatif (AfD) milletvekillerinin yanına oturmaya itiraz etti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.