Header Ads

Halkların Kendi Kaderini Belirleme Yalanı

Halkların Kendi Kaderini Belirleme Yalanı

katalonya


"Halkların kendi kaderini tayin hakkı" Zırvalığı bir Avrupa ülkesinde olunca hiç gündeme gelmiyor, ama mesele Ortadoğu olunca Avrupalıların ağzından, Ortadoğu'yu binbir parçaya bölmek için hemen her gün bu zırvalığı duyarız.

Katalonya, İspanya'nın 17 eyaletinden biridir. Bağımsızlık referandumuyla gündeme gelen Barzani'den ilham almış olacak ki Kuzey Irak'tan hemen sonra referanduma gitti. Nede olsa gündemde bir bağımsızlık referandumu vardı ve bundan faydalanmak lazımdı, belki bir eyaletin bağımsızlığını kimse kabul etmez ama ardından ikinci hatta üçüncü bir eylalet bağımsızlık ilan ederse kabul edenler illaki olacaktır. Yani muhtemelen bu fırsat her zaman gelmez diyerek kurdular referandum sandıklarını. Ancak şuan için hiçbir Avrupalı Devlet referandumu tanımadı. Tanımadığı gibi de Referanduma sert bir şekilde müdahale eden İspanya Polisine ses bile çıkarmadı. Şimdi bütün bunları geniş bir çerçevede inceleyelim

ispanya-eyaletler
İspanya'nın 17 eyaleti ve bayrakları


Katalonya Neresidir ? Neden Bağımsız Olmak İstiyor ?

Katalonya İspanya'nın 17 eyaletinden birisidir. Ancak diğerlerinden farklı olarak burada "katalan" adını verdikleri bir millet yaşadığını ve uzun yıllar boyunca bunun İspanya meclisi tarafından kabul edilmesini, Katalanlar'a millet statüsü verilmesini istediler. Yani biz ayrı bir milletiz diyerek, zamanla İspanya'dan kopma niyetlerini de gösterdiler. Katalonya Özerk Bölgesinin bağımsız olmasını istemesinin bir diğer amacı da ekonomik sebeplidir. Katalonya oldukça zengin bir bölge ve bu zenginlikleri diğer İspanyollarla paylaşmak istemiyor. Geri kalan bölgelerin Katalonya için yük olduğunu düşünüyorlar.

katalan
Katalonya eyaleti oldukça zengin ve diğer İspanyol Eyaletlerini kendilerine yük olarak gördüğü için bağımsız olmak istiyor.

Avrupa Neden Katalan'ın bağımsız olmasını istemiyor ?

Ortadoğu'da devletlerin küçük parçalara bölünmesi, birbirleriyle uğraşması Avrupa devletleri için bulunmaz fırsat olduğu gibi, Avrupa ülkelerinin bölünmesi ise am bir kabus olacaktır. Örneğin İspanya'nın Katalonya eyaleti eğer bağımsızlığına kavuşur da tanınmış bir devlet olursa bu diğer Avrupa devletlerinde de bölünmelere yol açabilecektir. İngiltere, Almanya, Rusya, Fransa v.b devletler bu konuda büyük risk altında olur çünkü bu devletlerin birçoğu da eyalet sistemi ile yönetiliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.