Header Ads

Nasıl Yedek Subay Olunur ?

Nasıl Yedek Subay Olunur ?

yedek-subay
Yedek Subay eğitim içtimasından bir kare

Yedek Subay Nedir?

Yedek Subay, ülkemizde lisans mezunu asker adaylarının, askerliği meslek olarak yapan bir subay gibi yapabilmesini sağlayan askerlik hizmeti şeklidir. Yedek Subay olma hakkı kazanan bir asker, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne asteğmen rütbesi ile girer, teğmen rütbesinde terhis olurlar veya belirli sınavlara girerek sözleşmeli subay olarak askerlik mesleğini yapmaya devam ederler.

Nasıl Yedek Subay Olunur?

Yedek subay olmak için yukarıda da bahsettiğimiz gibi en önemli unsur "lisans mezunu" yani 4 yıllık bir fakülte mezunu olmak gerekiyor. Lisans mezunları askerliği ya kısa dönem (6 ay) er olarak yaparlar ya da uzun dönem (12) ay yedek subay olarak yaparlar. Eğer lisans mezunuysanız, Askerlik işlemleri için askerlik şubesine gittiğiniz zaman size bazı formlar ve evraklar doldurturlar. Bu formlarda "Yedek Subay olmak istiyorum", "komando olmak istiyorum" seçenekleri bulunur. Eğer yedek subay olup, askerliği asteğmen olarak yapmak istiyorsanız "Yedek subay olmak istiyorum” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Hem bu seçeneği seçip hem de komando olmak istiyorum seçeneğini seçerseniz ve onaylanırsa komando asteğmen olarak askerliğinizi yaparsınız. Fakat iş göründüğü kadar basit değil. Bir süre öncesine kadar üniversite mezunu sayısının az olması sebebiyle tüm lisans mezunları yedek subay olarak askerlik yapmaktayken günümüzde ise yıllık yüzbinlere varan üniversite mezunu sebebiyle mezunlar arasından belirli sayıda alım yapılıyor. Bu alımlarda ise öncelik ihtiyaca göre oluyor. Örneğin ihtiyaç olduğu için ve mezun sayısı çok zla olmadığı için Tıp Fakültesi ve Diş hekimliği fakültesi mezunlarının tamamı eski sistemdeki gibi direk yedek subay oluyor. Bunun yanı sıra eczacılık, hekimlik, psikoloji, rehberlik, hukuk gibi bölüm mezunları ve birçok mühendislik bölümünün mezunlarının da yedek subay olma şansı yüksek. TSK ihtiyaca göre bu bölümlerden çok alım yaparak geçici personel de olsa kendi işini kendi personeline hallettirmiş oluyor. Örneğin tıp fakültesi mezunu yedek subaylar askeri hastanelerde görev yapıyor, inşaat mühendisliği mezunları karakol veya kalekol yapımlarında görevlendiriliyor gibi düşünebilirsiniz. Tüm bu bölümlerin yanı sıra günümüzde işletme-iktisat fakülteleri ve açıköğretim fakültesinden az da olsa yine yedek subay alımı yapılmaktadır.


komando-yedek-subay-egitim

Yedek Subayların Hakları Nelerdir?

• Yedek Subaylar da tıpkı normal subaylar gibi mesai saatine göre çalışır, mesaileri bitince bulundukları ilde/ilçede olmak koşuluyla evlerine gidebilirler.

• Yedek subaylar ilk 3 ay acemi eğitimi gibi eğitim görürler. Bu eğitimde adaylara subaylık vasfı kazandırma amaçlanır. Bu süre içerisinde yedek subay adayları er maaşı alırlar, eğitimi tamamlayıp yedek subay olma hakkı kazananlar 9 ay boyunca teğmen maaşına yakın maaş alırlar. Bu miktar bölgelere göre değişir.

• Yedek subaylığın son 1 ayında rütbeniz yükselir ve teğmen olursunuz. Belli sınavlar sonucunda sözleşmeli subay olup, teğmen olarak devam edebilirsiniz. Sözleşmeli subayların "Albay" rütbesine kadar yükselebilme hakkı vardır.

• Sözleşmeli subaylar eğer izin kullanmazsa askerliği 11,5 ayda bitirebilirler, kısa dönemler ise izin kullanmazsa 5,5 ayda bitirirler.

• Yedek subaylar, subay sınıfından sayılır. Asteğmen olduğunuz zaman subay sınıfının en alt rütbesini taşıyor olacaksınız.

Önemli Uyarılar:
• Yedek subaylar ile Harbiyeliler (Harp okulu mezunu) arasında fark vardır, Harbiyelilerin göğsünde bir madalyayı andıran Harbiye brövesi olur, Harbiyeli subayla sözleşmeli subay Bir bakışta ayırt edilebilir. Sözleşmeli subay astı bile olsa Harbiyeli bir subayla gerginlik yaşarsa hoş karşılanmaz. Harbiyeliler bu işe çocukluktan girmiştir, çocukluktan beri şerefli üniformayı taşımıştır bu yüzden gittiğiniz yere göre subay bile olsanız ezilme şansınız vardır.

• Eğer yedek subay olursanız hemen komutanlık havalarına girmeyin. Birçok tecrübeli astsubay ve uzman çavuş bile sizi bilgisi ve tecrübesiyle madara edebilir, çünkü askerlikte birçok iş yasayla yapılır ve tecrübeli subaylar, astsubaylar, uzman çavuşlar bu yasaları adı gibi ezberlemiş olurlar. Egolu davranırsanız bu sizi daha ilk anlardan itibarınızı sarsıp sizi gülünç duruma düşürebilir. Askerlik tecrübe ve deneyim yeridir bunu hiçbir zaman unutmayın.

Umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur. Konu hakkında değinmediğimiz bir şey veya aklınıza takılan tüm soruları bu başlık altından sorabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.