Header Ads

TCG Bayraktar Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Teslim Edildi

TCG Bayraktar Deniz Kuvvetleri Komutanlığına TeslimEdildi

tcg bayraktar


rkiye'de milli imkanlarla inşa edilen, en son ve en ileri teknolojiye sahip harp gemisi özelliğini taşıyan TCG Bayraktar gemisi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Deniz kuvvetlerimizin gücüne güç katacak olan yeni gemimizin teslim töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık; Türkiye'nin dünyada kendi savaş gemisini milli olarak tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştiren 10 ülkeden biri olduğunu belirterek "Bu açıdan Türkiye 2023 hedeflerini yakalamıştır." dedi. Büyük bir gurur yaşadığını dile getiren MSB Bakanı Fikri Işık, savunma sanayi için son derece önemli bir teslim töreni için bir arada olduklarını vurguladı. Çaka Bey, Barbaros Hayrettin Paşa gibi dünyaya nam salan Türk denizcilerinin torunları olarak imkan verildiğinde dünyaya neler yapabileceğimizin örneğini bugün gösterdiğimizi belirtti. Bakan Işık ayrıca inşası devam eden "Sancaktar" adlı geminin de bu yıl içinde teslim alınacağını müjdeledi.


savunma-bakani
Teslim töreninde konuşan MSB Bakanı Fikri Işık güçlenen deniz kuvvetlerimize ve gelişen savunma sanayimize değindi.

Bayraktar Gemisinin Özellikleri

TCG Bayraktar Gemisi Sınıfında dünyanın en büyüğü ve en modern teknolojiye sahip gemilerden birisi. 139 metre uzunluğunda ve 20 tank, 1200 ton yük taşıma kapasitesine sahip. çok maksatlı bir helikopterin inebileceği bir helikopter pistine sahip. 556 yatak kapasitesine sahip geminin en önemli özelliklerinden biri de; üst binası balistik korumalı, nükleer, biyolojik, kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip. Yapımında deniz kuvvetlerinden emekli olmuş 20 uzman personelde destek verdi. Tüm bu özellikleriyle hem piyade, hem tank, askeri araç, zırhlı araç sevkiyatı yapabilecek, savaş esnasında bu unsurları düşman kıyılarına çıkarabilecek bir savaş gemisi olarak dünyadaki rakiplerini geride bırakıyor.

bayraktar-tank-gemisi
Sınıfında dünyanın en gelişmiş ve en iyisi olan TCG Bayraktar'a binen askerlerimiz.

Bakan Fikri Işık Milli Silahlarımızın Başarısına Değindi

 TCG Bayraktar gemimizin teslim töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık "Geçen gün iftiharla izledik. Bayraktar İHA, terörist hedeflere lazerle işaret koyuyor, Atak helikopterimiz de terörist hedefleri imha ediyor. Artık Allah'a hamdolsun büyük bir aşama kaydettiğimizi bütün dünya kabul ediyor." sözleri ile yerli ve milli savunma sanayinde gelinen noktaların altını çizerek milli silah teknolojisinin önemine vurgu yaptı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.