Header Ads

Ardahan’da Rus General’e Ait Tabut Bulundu

Ardahan’da Rus General’e Ait Tabut Bulundu


ardahan-rus-general
Ardahan'da 1800'lü yıllarda yaşadığı tahmin edilen bir Rus Generalinin tabutu ve cesedi bulundu.
Ardahan’da Karagöl Mahallesi’nde bir apartman inşaatı sırasında ilginç bir olay yaşandı. Apartman inşaatının temelinin iş makinası ile kazıldığı esnada inşaat işçileri bir tabut buldu. Fakat tabut sıradan bir tabuttan farklı olarak Haç motifleri ile süslenmiş, oldukça eskimiş bir tabuttu. İçini açtıklarında ise üzerinde çürümeye yüz tutmuş askeri üniformalar ve botlar ile birlikte çürümüş bir ceset buldular. Hemen polise haber veren işçilerin cesedi sosyal medyada paylaşması ile haber bir anda tüm Ardahan’da yayıldı ve meraklı kalabalık inşaat kazısında bulunan gizemli askerin ve tabutunun başında toplanmaya başladı.
Durum öyle bir hal aldı ki tabutun başında uzun kuyruklar oluştu. Meraklı sıradan vatandaştan, definecisine kadar birçok kişi bölgeye akın edince polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri almak zorunda kaldı. Güvenlik şeridi çekilen alana girmek isteyenleri çevik kuvvet polisleri uzaklaştırdı. Bir süre sonra bölgeye Kars müzesinde görevli bir arkeolog gelerek incelemelerde bulundu. İnceleme yapan arkeolog muhtemelen 1800’lü yıllarda bölgeye gelip yerleşen bir Rus General’e bir tabut olduğunu, tabutta altın veya değerli bir eşya çıkmadığını belirtti ve Rus askeri Hristiyan adetlerine göre tabut içinde defnedilmiş dedi. 

ardahan-rus-general-tabutu
Haç Motifli tabut ve askeri üniforma ile bulunan Rus General Ardahan halkının büyük ilgisini çekti.

Üniformasında 3 Yıldız ve 20 Rakamı var

Ceset üzerinde inceleme yapıldığını dile getiren Kars Müze Müdürü Necmettin Alp: "Tabuttaki kişi, Ardahan'da bir Rus garnizonunda görev yapan Rus yüzbaşı. Çünkü üniformasında 3 yıldız ve 20 rakamı var. Muhtemelen rakam bu subayın sicil numarası olabilir." diye konuştu. Tabut ve cesedin savcı talimatıyla Kars’a nakledildiğini ve Kars Müzesi’ndeki emanet deposuna koyulduğunu bildiren Necmettin Alp, bu olayla ilgili Müzeler Genel Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla ortak inceleme gelen talimatlar doğrultusunda gerekeni yapacağını bildirdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.