Header Ads

Türkiye Cerablus için Polis Eğitiyor

Türkiye'den Cerablus İçin Yerel Polis Gücü 

cerablus-polisi
Cerablus Polisinin logosu ve Türk Polisi tarafından verilen üniforması
Türkiye'nin sınır güvenliği ve terör örgütlerinin bölgedeki hakimiyetini sonlandırmak için başlattığı Fırat Kalkanı Harekatında, Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte harekata katılan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) 25 Ağustos 2016 Tarihinde IŞİD (DAESH) terör örgütünün elinde bulunan Cerablus'u örgütten temizlemiş, kontrol altına almıştı. Bu tarihten itibaren Türk özel kuvvetleri ile kentteki mayınları, tuzakları, el yapımı patlayıcıları kontrollü bir şekilde imha eden ÖSO kuvvetleri şehrin asayişini ve güvenliğini de sağlıyordu. İnternete düşen bazı görüntüler ve Yenişafak gazetesinin yayınladığı videoda ise TSK ve EGM tarafından eğitilen yeni bir yerel polis gücünün kent güvenliği ve asayişini sağlayacağı yönünde bilgiler veriyor.


Cerablus Polisini Tamamen Türkiye Eğitti
Mersin'de eğitilen Cerablus kentinin yeni polisleri tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri ve EGM tarafından eğitilen, çoğunluğu Cerablus nüfusuna kayıtlı Suriyelilerden oluşuyor. Cerablus için görev yapacak polis sayısı 450 olarak ifade edilirken, kurtarılan diğer kent ve kasabalarlada şuan için toplam 5 Bin polisin eğitilmesi planlanıyor. 


Syrie-Police
Türkiye tarafından eğitilen yerel polislerin eğitim kıyafeti ile çekilmiş bir fotoğrafı

ÖSO İleri Bölgelere, Polisler Kurtarılmış Bölgelere

Önceden Özgür Suriye Ordusu hem Fırat Kalkanı Harekâtına katılıyor, hemde alınan bölgelerin güvenliğini sağlıyordu. Bu durumda çatışma bölgelerinde ÖSO'nun tecrübeli askerlerinin bir kısmının geri hatlarda kalmasına neden oluyor, zafiyetlere sebep oluyordu. Alınan köy, kasaba ve kentlere yeni polis gücünün yerleştirilmesiyle birlikte ÖSO'nun eleman ve kontrol sıkıntısı önemli ölçüde azalacak gibi gözüküyor.

Polis Gücünün Başına Türkmen bir Tuğgeneral Atandı

Cerablus ve diğer güvenli bölgelerden sorumlu tutulacak polis gücünün başına ÖSO'nun eski Türkmen komutanlarından biri olan Abdülrezzak Aslan'ın atandığı da fotoğraf ve videolarda görülüyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.