Header Ads

Dağ 2 Filmi İlk İzlenimler

Dağ 2 Filmi İlk İzlenimler


dag-2-filmi

Ha vizyona girdi, ha girecek diye aylarca beklediğimiz; son 30 günden itibaren geri sayım yaptığımız, Fikri, görevi olanların öyküsü Dağ 2 filmi 4 Kasım 2016 itibari ile seyirciyle buluştu. Öncelikle belirtelim ki bu makalede filmin özetini anlatıp tüm tadını kaçırmayacağız. Öncelikle değinmek istediğimiz nokta Dağ 2 filminde Oğuz (Çağlar Ertuğrul) ve Bekir’in (Ufuk Bayraktar) bordo bereli olma yolundaki serüvenlerini izlerken bol bol bordo bereli Türk Özel Kuvvetleri görecek ve gözlerinizin pasını sileceksiniz. Oğuz ve Bekir’in içinde bulunduğu 8.Muharebe Arama Kurtarma timinin adının neden “Fırtına Getiren” olduğunu da öğreneceksiniz. Tabi bu arada bordo bereliler hakkında çok ilginç bilgiler öğrenip, şaşırdığınız bölümlerde olacak. Aman canım alt tarafı bir film dediğinizi duyar gibiyiz ancak durum öyle değil. Film de olsa TSK’dan alınan özel izinler ve destekler ile Eğirdir Dağ Komando Okulunda gerçek parkurlarda çekilen bu film izlediğiniz birçok filmi hafızanızdan kazıyacak. İlk filminide izlediyseniz üçüncü film için sabırsızlanacaksınız. Hatta biraz daha iddialı konuşalım; Amerikan filmleri halt etmiş diyeceksiniz.


 
dag-2-bekir
Dağ 2 Filminde bordo berelilerin eğitimlerinden sahneler mevcut


 Gerçek Silahlar, Milli Silahlar


Dağ 2 Filminde en çok hoşunuza gidecek noktalardan biri, birçok askeri filmde daha ilk görüşte anladığımız maket silahlar veya döküm silahlar yerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteği ve katkısı ile gerçek silahlar, askeri teçhizatlar ve askeri araçlar kullanılmış. Aynı zamanda karargah dışında gerçek taaruz tüfeği kullanılan ilk Türk filmi olma ünvanınıda almış bulunuyor. Skorsky S70 helikopterlerinin uçurulduğu filmde Bora 12 Keskin nişancı tüfeği, MPT-76, Kirpi Zırhlı Araçları gibi yerli, milli üretim birçok askeri araç ve silahıda beyaz perdede daha yakından göreceğiz. Ayrıca haberlerde sıkça duymaya alışkın olduğumuz T-155 Fırtına obüslerinin gücünü ve etkisinide görmüş olacağız


dag-2-mezar-sahnesi
Dağ 2 Fiminde TSK nın desteği ile gerçek ekipman ve silahlar kullanılmıştır.


Eğer Google arama motoruna “Dağ 2 filmi özeti” gibi sorgular yazıp aratarak yazımıza ulaştıysanız size tavsiyemiz film henüz vizyondayken ilk boş zamanınızda Dağ 2 filmine gitmeniz olacaktır. Siz bu tür filmlere gitmedikçe, bu tür filmleri desteklemedikçe abuk sabuk filmler, rezil, ahlaksız filmler vizyona girmeye devam edecek. Çünkü sinema filmleri izleyiciyi sever, 1 bilet bile fazla satılacaksa böyle şaheser filmler bile olsa yayınlanmaz yerine saçma sapan filmler yayınlanır. Eğer izlenmeyecekse bir şaheser bile olsa salona almazlar. O yüzden filmin hak ettiği takdiri toplaması ve devamının düşünülmesi için sinemada desteklenmesi en uygun yöntemdir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.