Header Ads

Ortadoğuda Türkmenler ve Kürtler

Ortadoğu'da Türkmenler ve Kürtler

turkmen-tugaylari-komutanlari
Cerablus'a giren Türk tanklarını karşılayan Türkmen Birliklerinin komutanları tankların önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.
Yaklaşık 3 haftadır Suriye'de Türk ordusu tarafından sürdürülmekte olan Fırat Kalkanı operasyonu ile ordumuz kısa bir sürede Cerablus ve çevresindeki köyleri IŞİD/İSİL terör örgütünden kurtarmış, bölgede hayatın normale dönmesini sağlamıştır. Üstelik bunu öyle on binlerce askerle, yüzlerce tankla ve uçakla değil Suriye'de savaşan guruplardan ÖSO'ya (Özgür Suriye Ordusu) 20-30 tank ve 10 a yakın hava harekatı desteği gibi küçük bir lojistik destekle sağlamıştır. Kısa sürede ordumuzun girdiği bölgede ne IŞİD ne de ypg terör örgütü direnememiş  IŞİD El-Bab ve çevresine; ypg ise Menbic (Menbij) ve çevresine kaçmıştır.Fırat Kalkanı Operasyonunun en dikkat çeken noktalarından biri ise operasyonun başından itibaren ÖSO'nun içinde bulunan Türkmen Tugaylarına bağlı Türkmen askerler ve kurtarılan bölgelerdeki Türkmen soydaşlarımızın, Türk askerini karşılarında gördüğü zaman yüzlerinde oluşan o mutluluk ifadesi. Suriye iç savaşı başladığı 5 yıldan beri, özellikle 2015 sonlarında başlayan Türkmen Dağı direnişinden bu yana kendi soydaşı olan Türk askerini, Mehmetçiği yardıma beklediklerini herkes çok iyi biliyor. Türk askeri ve Türk tankları Fırat Kalkanı Operasyonuna başladığı andan beri Türkmenlerden bilgi, istihbarat, rehberlik gibi birçok alanda destek görüyor. Üstelik Türkmen soydaşlarımız bunları ne özerk bir devlet, ne bağımsız bir devlet nede başka çıkarları için yapmıyor sadece ve sadece Türk oldukları için yapıyor. Yani, uzun yıllar boyunca ihmal ettiğimiz soydaşlarımız bize her zamanki gibi Türk olmanın verdiği asil ruh ile yardım ediyor. (Suriye'deki Türkmenler ile ilgili makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz)
turkmen-tugayi
Fırat Kalkanı Harekatının ilk gününden itibaren Türkmenler kollarına mavi bant takarak operasyonda aktif olarak savaşmıştır. ÖSO' ya bağlı araplar ise kırmızı bant takmıştır.

Yıllarca Yapılan Hata: Kuzey Irak'ta Peşmergeleri Desteklemek


Hani derler ya bir musibet bin nasihatten iyidir diye işte ordumuzun Suriye'ye yaptığı bu operasyon sayesinde bu atasözünü yaşayarak öğrenmiş olduk. 90lı yıllarda artan terör olaylarında Cumhurbaşkanı Turgut Özal zamanında yapılan en büyük hata Kuzey Irak'ta Türkmen soydaşlarımız yerine Kuzey Irak Kürtlerinin aşiret tipi yapılanması olan peşmergeleri desteklemekti. Tabi Özal bunun hata olduğunu hiçbir zaman kabul etmediği gibi zamanımızda da hala peşmergeler desteklenerek bu hata devam ettiriliyor. Yıllar önce TV'de yayınlanan, terörle mücadelenin efsane komutanlarından Osman Pamukoğlu, Erdal Sarızeybek gibi birçok komutanın ve tecrübeli askerlerin anılarını, yaşadıklarını anlattığı "Kan Uykusu" programında Osman Pamukoğlu Paşamızın anlattıklarını hatırlayalım. Kuzey Irak'taki peşmerge karakollarının Türkiye tarafından kurulduğu, peşmergelerin askeri eğitim ve maaşlarının Türkiye tarafından sağlandığından bahsetmişti ve buna rağmen sınırötesi operasyonda peşmerge karakollarından Türk askerine ateş açıldığını,telsizle irtibata geçemediklerini, bunun üzerine o karakoldakileri etkisiz hale getirdiklerini ve ileride yakaladıkları bir Pkk'lı teröristin o karakola peşmergelerin pkklı teröristleri yerleştirdiğini itiraf ettiğini anlattığı zamanları hatırlarsınız.(Hatırlamayanlar için videonun linki burada)

İşte bu yüzden peşmergelere yatırım yapmak Türkiye için bir hatadır. Çünkü peşmergelerin ve liderleri Barzani'nin amacı da Pkk'dan farklı değildir. Irak, İran, Türkiye ve Suriye'yi kapsayan bir Kürt devleti kurma sevdası taşır. Yani peşmergeler için harcanan her kuruş, er yada geç Türkiye'ye zarar olarak geri dönecektir. 90lı yıllarda Özal mezhepçilik anlayışı ile çoğunluk olarak Şii olmalarından dolayı Irak Türkmenleri'ni desteklememiş, kesin olmadığı halde çoğunluğu Sünni olduğu düşünülen Irak kürtlerini desteklemiş ve onlara yatırım yapmıştır. Ancak bunun zararlarını ülke olarak hala çekmekteyiz. Peşmerge denilen yapı son zamanlarda ABD, Fransa, İtalya gibi güçlü devletlerden askeri, lojistik destek görüyor ve düzenli bir ordu olma yolunda ilerliyor. Siyasi olarak da Mesud Barzani her fırsatta Kuzey Irak'taki Özerk bölgelerini bağımsız bir devlet yapmaya çalışıyor ve Avrupa devletleri ile bağımsızlık müzakereleri yapmak için görüşmeler yapıyor. Yani 90lı yıllarda Turgut Özal ile yapılan hata yüzünden büyüyen bu yapı şimdi uluslararası alanda kendini temsil etme ve devlet kurmak için fırsat kollama durumuna geçti. 
turkman and turkish soldier
Çobanbey'i kurtaran Türkmen ve Türk askerler birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Türkiye'nin Kuzey Irak'ta Yapması Gerekenler


 Artık çok geç gibi dursa da Türkiye için Kuzey Irak'ta hala kendi çıkarlarımız için yapılabilecek birçok şey var. Bunlardan ilki Peşmergeleri destekleme hatasından vazgeçip yani yıllardır uygulanan mezhepçi politika yerine milliyetçi politika uygulanarak din, dil, mezhep gözetmeksizin Irak ve Suriye'de Türkmen soydaşlarımız desteklenmelidir. Başika gibi kamplar kurularak veya olan kamplar kullanılarak sadece Türkmen soydaşlarımızı silahlı eğitime tabi tutmak en önemli meselelerden biridir. Şuan malesef Başika'da bulunan askeri üssümüzde sadece Türkmenler değil peşmerge ve Arap milisler de eğitim almakta. Yapılabilecek ikinci uygulama peşmerge ve Barzaniye giden tüm ekonomik ve siyasi destek kesilip bunlar tamamen Türkmenlere aktarılmalıdır. Bu sayede bölgede Türkmenlerin söz sahibi olma oranı arttırılıp olması gereken konuma ulaşırlar. Bunlar gibi daha birçok maddeyi ard arda sıralayabiliriz ancak önemli olan uygulamak. Çünkü Ortadoğu'da Türkmen demek Türkiye Cumhuriyeti demektir. Türkiye Cumhuriyetine ses çıkaramayan Irak, Suriye gibi 3. Dünya ülkeleri içlerndeki Türkmenlere zulüm ve işkence ederek kendi çaplarında Türkiye'yi cezalandırmaya çalışmaktalar. Bu yüzden Ortadoğu'da Türkmenler ne kadar güçlü olursa Türkiye'de o kadar saygın ve sözü geçen bir ülke olur. Fırat'ın da, Musul'un da, Cerablus'un da kalkanı Türkmenlerdir.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.