Header Ads

Rusya'nın Ermenistan'a Gizlice Verdiği Silahlar

Rusya'nın Ermenistan'a Gizlice Verdiği Silahlar21 Eylül tarihinde Ermenistan'ın başkenti Erivan (İrevan) şehrinde yapılan askeri geçitte Ermenistan ordusunun aldığı silahlar sergilendi. Azerbaycan ordusunun 2016 yılı Nisan ayında başlattığı harekat ile; envanterinin ne derece eski olduğu ve günümüz teknolojisine uygun olmadığı ortaya çıkan Ermeni ordusunun aldığı silahlar normal gibi görünsede geçidin sonunda sergilenen askeri silahlar ve askeri araçlar tüm dünyanın olduğu gibi bizim de dikkatimizden kaçmadı. Erivan sokaklarında sergilenen bu silahların herkesi şaşırtmasının sebebi ise içlerindeki bir silahın satışa yasak, Rusya üretimi ve sadece Rus ordusunda bulunmasından kaynaklanıyor. Yani Rusya Silahlı Kuvvetlerinden başka bir orduda bulunması imkansız! Peki bu dikkat çeken silahlar hangileri derseniz işte geçitte sergilenen ve dikkat çeken silahlar şunlardan oluşuyor:


R325-U- RADYO ELEKTRON ENGEL SİSTEMİ

 Düşmanın rabıta ve iletişim sistemini engelleyip iletişimsiz bırakan bu sistem Rusya'nın elinde bulunan en son sistem askeri teknolojilerden biridir. Olası bir Karabağ Savaşında veya Azerbaycan - Ermenistan arasında çıkacak bir savaşta Ermeniler tarafından kullanılması mümkün görülen bu silah, Ermeniler için büyük avantaj sağlayacak gibi görünsede Azerbaycan'ın İran ve İsrail'den aldığı gelişmiş silah ve aletlere etki etmesi zor gibi görünmekte.


RB531BE İNFAUNA

Yukarıda açıkladığımız R325-U Radyo Elektron Engel Sistemi ile aynı işleve sahip olan İnfauna biraz daha gelişmiş bir versiyonudur. Ayrıca Bu yıl Kazakistan'da düzenlenen KADEX - 2016 Fuarında da sergilenmiş ve dikkat çekmiş bir sistemdir. Doğu Asya ülkeleri başta olmakla beraber birçok ülkeye satış için anlaşmalar yapılmış, satılmaya başlanmıştır. Ancak bu ülkeler arasında Ermenistan yoktur. olmamasının nedenini yazının son bölümünde anlayacaksınız.TOS1A (Ağır Ateş Saçan Sistem)

Yine bir Rus yapımı olan bu silah sisteminden ateşlenen roketin içerdiği yanıcı ve patlayıcı mühimmatın sıcaklığı 3000 dereceye kadar çıkabiliyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu silahtan çıkan roketler, düştüğü yerde canlı veya cansız tüm varlıkları küle çevirebilecek güçte etkiye sahip. Aynı zamanda bununlada kalmayıp havanın patlamasını sağlayarak "vakum bombası" etkiside yaratıyor. 2016 Yılının 1 Nisan'ı 2 Nisan'a bağlayan gecesi Azerbaycan ordusunun Ermenilerden gelen taciz ateşlerine karşılık vermek için haklı olarak başlattığı Nisan Savaşları'nda da Azerbaycan tarafından kullanılmıştır. Yani bu silah hem Azerbaycan'da hem de Ermenistan'da bulunmakta. Silahın kullanımı ise yasaktır.


İSKANDER - E

Rus silah sanayisinin gözdesi olan bu sistem Ermenistan'da 21 Eylül tarihli askeri geçitte sergilenen silahlar arasında yerini aldı. Geçitte sergilenen silahlar arasında en dikkat çeken silah olan İSKANDER-E, 50 Km ile 400 Km arasındaki stratejik hedefleri vurmak için üretilen balistik başlıklı füze taşıyan Rus üretimi bir sistemdir ve Rusya haricinde bir ülkeye satışı yasaktır. Esas hedefleri Ateş Sistemleri (Uzun menzilli obüsler ve füze sistemleri de dahil), hava savunma araçları,füze savunma araçları, ordu karargahları, yeraltı sığınakları, iletişim merkezleri, radar merkezleri gibi stratejik noktalardır. Tabi bu silahın Ermenistan gibi bir devletin eline geçtiğini düşünürsek; sivil yerleşim alanlarına karşı kullanmaları da hiç uzak görünmüyor. Peki bu silahların çoğunun Rusya'dan bir başka ülkeye satışının yasak olmasına rağmen Ermenistan'ın elinde ne işi var veya Ermenistan bunları nasıl temin etti ? Öncelikle şunu belirterek içinizi rahatlatalım bu silahların hiçbiri Ermenistan'a ait değil, en azından resmiyette öyle. Ermenistan'ın Gümrü şehrinde bulunan, Rusya'ya ait 102. Birliğe aittir. 21 Eylül tarihinde Ermenistan'da düzenlenen geçitte ise muhtemelen Azerbaycan'a ve dolaylı olarakda Türkiye'ye gözdağı vermek için Ermeni ordusunda sergilendiği düşünülmektedir. Ancak bu her zamanki gibi Ermenilerin yaptığı gösterişten ibarettir. Nisan çarpışmalarında envanterinin ne kadar eski olduğu ortaya çıkan Ermenistan kaybettiği prestij ve itibarı bu tür şovlar yaparak kapatacağını sansa da Rus ordusundan 3-5 silah alıp askeri geçitte göstermekle bir yere varamayacaklarını kendileride çok iyi biliyor. Şayet arkalarındaki Rus desteği çekildiği veya azaldığı zaman Azerbaycan Türklerinin tarihte yarım kalan hesabı olan Karabağ meselesi için atağa geçeceklerini çok iyi biliyorlar. Ermenistan'ın tüm bu göz boymalarına karşın Azerbaycan'ın Türkiye'den sipariş ettiği Kasırga Füzelerinin ilk partisi teslim edildi ve "Zərbə" (Darbe) isimli Azerbaycan üretimi insansız kamikaze hava aracı da sahte gösterişler ve şovlar olmadan soydaşlarımızın ordusundaki yerini aldı.


azerbaycan iha
Zərbə İsimli Azerbaycan üretimi Kamikaze görevinde kullanılan İnsansız Hava Aracı (İHA)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.