Header Ads

İhanet Edersen As Kendini !

 Askerlerin Üniformalarına Taktığı Kordonun Görevi

Erdogan TSK
Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere bazı devlet büyüklerinin askeri yaverlerinin taktığı kordonların amacını öğrenince çok şaşıracaksınız.

 

Merhaba Askeri TV okurları
15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişiminin etkilerini hala hissediyoruz. Halkımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan meydanlara inin dediğinden beri her gece sabahlara kadar meydanlarda demokrasi nöbeti tutuyor ve Cumhurbaşkanımız tehlike geçti demediği için nöbette her gece devam ediyor. Türk Halkı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan meydanlardan çekilebilirsiniz, herhangi bir tehlike kalmadı diyene kadar meydanlardan ayrılmamakta ve meydanı FETÖ/PDY terör örgütüne bırakmamakta kararlı.

15 Temmuz gecesi başlayıp hala ülkece bizi sarsan darbe girişimi sürecinde bildiğiniz gibi "Yaver" ler çok konuşuldu, hatta o meşhur fotoğraf sosyal medyada büyük ilgi odağı oldu ve çok paylaşıldı. Çoğu insan hayatı boyunca yaver, ateşe gibi kelimeleri ilkokul, ortaokul yıllarında tarih kitaplarından ve ara sıra TV'den, haberlerden başka yerde duymamıştır desek doğrudur. Peki yaver ne demek? Yaver kelimesi anlam itibari ile" yardımcı "demektir. Görevi ise devlet başkanı ve ordudaki yüksek rütbeli komuta kademesinin yanında bulunup onların komutlarını yazmak, gerektiğinde bu komutları canı pahasına emredilen yere ulaştırmaktır. Emir subayı diye de bilinir. Farsça kökenli bir kelime olsa da Osmanlı'dan günümüze kadar gelmiş askeri bir kelimedir. Genelde dünyada orduda üst rütbeli komutanların ve bazı önemli siyasi isimlerin yaverleri olur. Aslında eskilerden kalma sembolik bir makam da denilebilir. Asıl konumuz darbe girişiminin ardından konuşulan yaverlerin ve askerlerin ve hatta polislerin bile bazı ünoforma ve tören kıyafetlerinde bulunan kordonlar.


harp okulu mezuniyet
Mezuniyet törenlerinde sarı kordon takmış Kara Harp Okulu Öğrencileri


 Yaverlerin üniformalarında yer alan kordonlar anne ile bebek arasındaki yaşamı sağlayan kordonu temsil ettiği de söylense de bunun askerlik mesleğine yakışan onurlu bir açıklaması daha var. Bu kordonun verilme sebebi söz konusu yaver/ emir subayının ihaneti veya komutanını, emanet edilen devlet büyüklerini koruyamaması durumunda şerefiyle kendisini asması içindir. Kimilerinin sadece bir süs sandığı, kimilerinin anlam veremediği bu ayrıntıyı askerler ve polislerin  mezun olurken ve bazı önemli günlerde de taktığı bilinmektedir. 

Benzer Konular:

• Türkiye'de Darbe Girişimi

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.