Header Ads

ASELSAN'dan Bomba İmha Robotu "KAPLAN"ASELSAN kaplan


Yerli savunma sanayimizin gözbebeği ASLESAN, günümüzde terörün şehirlere inmesiyle birlikte büyük bir sorun haline gelen “tuzaklanmış bombalar” veya “şüpheli paketler”  için operasyondaki askerimizin, polisimizin en büyük yardımcısı olacak, riski en aza indirecek, can kaybını önleyecek  ve işlerini çok kolaylaştıracak bir projeye imza attı.


Bilindiği gibi 2015 yılının sonlarından bu zamana kadar devam edilen “meskun mahal operasyonları” ve Suriye’de ki iç savaş tüm dünyaya artık terör örgütlerinin sadece dağlarda, kırsal alanda değil şehirlerde de yuvalanıp, hain saldırılar yapabileceğini gösterdi. Şırnak, Mardin - Nusaybin, Diyarbakır – Sur gibi il ve ilçelerimizde yapılan operasyonlarda TSK şehir operasyonlarında bomba ve patlayıcı tuzaklarının önemini ve çok iyi tecrübe edindi. Bazı durumlarda neredeyse 1 gün boyunca 1 patlayıcı ile uğraşılması operasyonlarda süreyi en çok uzatan etkenlerden biri oldu. ASELSAN’ da bu ihtiyacı yıllar öncesinden görmüş ve insansız kara aracı çalışmalarını çoktan başlatmıştı. Şüpheli nesneleri  500 metreden inceleyebilen bomba imha robotu 7 eksenli bir robot kol sistemine sahip.El yapımı patlayıcı ve bombaların imhası için ASELSAN tarafından geliştirilen “KAPLAN” adlı robot ABD’deki Ford Bennings üssünde de test edildi. ABD ile Almanya’nın 12 mühendis ile test ettiği “Kaplan” testin ardından NATO tarafından satın alma listesine eklendi ve ön sipariş verildi. Kaplan robotu eksi 30 ve artı 60 sıcaklıkta da çalışabiliyor. Batarya süresi 4 saati aşan bomba imha robotunun bataryası değiştirilmeden yaklaşık 15 km ye kadar yol gidebildiği de belirtildi. Çok kısa bir süre içinde de Türkiye’de yaygınlaşıp Türk askeri ve Türk polisinin işlerini kolaylaştırması planlanıyor.

1 yorum:

  1. İyi günler ben savunma sanayinde mühendis olmak istiyorum ,aselsan mühendisi gibi acaba askerlik eğitimi görmek zorunda mıyım.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.