Header Ads

MPT - 76' dan Operasyonlarda Büyük BaşarıMilli Piyade Tüfeği MPT – 76 seri üretime geçti. Milli Piyade Tüfeği terör örgütü pkk’ ya karşı yapılan operasyonlarda yüksek performansı ile askerlerimize büyük başarı sağladı. 


Milli-piyade-tufegiGeçtiğimiz aylarda seri üretimine başlanıp Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki yerini almaya başlayan Milli Piyade Tüfeği MPT – 76 ilk olarak pkk’ ya yönelik operasyonlarda kullanılmaya başladı. Milli Piyade Tüfeğimiz ilk defa operasyon bölgelerinde objektiflere yansıdı. Mayıs ayında seri üretime geçen ve NATO’ nun 42 testinden başarı ile geçen Milli Piyade Tüfeği MPT – 76’ nın operasyonlardaki ve eğitimlerdeki özel harekat personeli ile fotoğrafları sosyal medya aracılığı ile tüm Türkiye’ ye yayıldı. 


2017’ de Seri Üretim Hızlanacak

  Seri üretim sözleşmesi kapsamında MKE (Makine Kimya Endüstrisi) ilk etapta 2016 yılı içerisinde TSK’ ya 500 adet MPT 76 üretecek ve teslim edecek (Paylaşılan fotoğraflarda büyük bir kısmının teslim edildiği anlaşılıyor.) 2017 yılında ise MKE  19.500 adet, diğer üretici firma olan Kale Kalıp ise 15.000 adet MPT – 76 üretip TSK’ya teslim edecek. Sonuç olarak toplamda 2017 yılında TSK envanterine yaklaşık 35.000 adet Milli Piyade Tüfeği yerini almış olacak. Her geçen yıl daha çok üretilerek hem savunma sanayimize tecrübe kazandırılması hemde TSK’ da eskiyen piyade tüfeği envanterinin modern ve milli piyade tüfekleriyle değiştirilmesi hedefleniyor. Bu aşamalardan sonra ise kardeş ve dost ülkelere ihracat yapılarak hem ülke ekonomisine katkı hem de askeri işbirliği yapılmış olacak.


 
mpt 76
Sosyal medyada paylaşılan MPT-76 fotoğrafları büyük ilgi uyandırdı


EFES 2016 Tatbikatında MPT-76’ ya Tam Not


Milli Piyade Tüfeği MPT – 76 tüm dünyanın nefesini kesen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın da katıldığı 79 farklı ülkeden gözlemcilerin izlediği, Azerbaycan, Pakistan gibi kardeş ülkelerin de Türk askeri ile omuz omuza gerçekleştirdiği EFES – 2016 tatbikatında da MPT – 76 tüfeği Mehmetçiklerimizin elinde sık sık görüldü. Her gün ortalama 14 milyon kişinin internet sitesini ziyaret ettiği Daily Mail gazetesi de bol bol fotoğraflarını çekip yayınlamayı ihmal etmedi. Başlarda tatbikat programına konulmamasına karşın son anda programa dahil olan MPT-76 ile yapılan atışlarla adeta göğsümüz kabardı. Dürbünsüz 500 metreden yapılan 5 atışın 5’i de başarılı oldu. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi isabetli atış yapan personeli ödüllendirmeyi ihmal etmedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.