Header Ads

Rusya Uçak Gemisini Bakıma Alıyor


Russian Airship

Rusya Silahlı Kuvvetleri, envanterinde bulunan tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov'u 2017 yılından itibaren moderinizasyona tabi tutacağını bu nedenle 2017 yılından itibaren bakıma alınacağını duyurdu. Rusya, modernizasyon işini United Shipbuilding Corporation (USC) tershanesinin üstlenmesine karar verdi. USC firması ile yakında bir sözleşme imzalanması ve firmanın bakım için hazırlıklara başlaması bekleniyor. Gemi bakım sırasında tepeden tırnağa yenilenecek, son teknoloji ile güncellenecek. Bakım çalışmaları Amiral Kuznetsov Uçak Gemisinin Akdeniz'de ki uzun süreli görevinin bitiminden sonra yani 2017 yılının ilk aylarında başlaması planlanıyor. Yapılacak modernizasyon çalışmalarının ise en az iki - üç yıl süreceği tahmin ediliyor. Bu süre içinde Rusya Ordusu'na ait tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov aktif olamayacak.


Amiral Kuznetsov Uçak Gemisi 1985 yılında şimdiki Ukrayna sınırından denize indirilmiş ve ilk aktif görevine 1991 yılında başlamıştı. Gemi 1996 - 1998 yılları arasında tamir ve 2015 yılında üç aylık havuz bakımı dışında sürekli olarak Rusya donanmasında görevde bulundu. En son Suriye'de olan olaylar ve NATO'nun Akdeniz'de ki gemilerini arttırması ile Akdeniz görevine gönderilmişti.


Amiral Kuznetsov Uçak Gemisi bu haliyle 40 Su -33, Mig -29 ve Su - 25UT savaş uçağı ile 24 adet helikopter taşıyabiliyor. 

Benzer Konular:


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.