Header Ads

Aselsan Hassas Optik Tesisi Sivas'ta Açıldı


Aselsan-sivas-fabrika-tesis
(Kısa bir süre önce ziyaret edilen ASELSAN'ın Sivas'ta kurduğu Optik Tesisi resmi olarak da açıldı.)2 yıl önce Sivas'ta temeli atılan ASELSAN Hassas Optik Araştırma ve Üretim Tesisi, üretimlerine başladı. Tesiste ilk olarak Milli Piyade Tüfeğimiz MPT - 76 tüfeğinin dürbün ve optikleri üretilecek. Daha önceden ASELSAN tarafından tasarlanan hassas optikler yurt içinde üretim tesisimiz bulunmadığı için yurt dışında ürettirilip Türkiye'ye getirtiliyordu. Ancak
artık ASELSAN' ın Sivas'ta kurduğu hassas optik tesisi ile yerli dürbün, optik ve nişangahlar daha az maliyetle yurdumuzda, Sivas şehrimizde üretilecek. ASELSAN'ın %50 iştirakiyle kurulan tesisin ilk temeli 2014 yılında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hasan Canpolat ve Savunma Sanayi üyelerinin katılımıyla Cumhuriyet Üniversitesi içindeki Teknokent'te atılmıştı. Daha sonra ASELSAN kararını değiştirip tesisin organize sanayi bölgesine kurulmasını istemiş ve tesislerin organize sanayi bölgesine kurulmasına karar verilmişti.


Savunma sanayimizin ihtiyaç duyduğu mor ötesi görünür ve yakın kızıl ötesi bantlar için hassas optik teknolojisinin kurulmasıyla ve hassas optik elemanlarının tasarımının yapılacağı tesislerin tamamlanması ile şirket ilk olarak Milli Piyade Tüfeği için optik ve dürbün üretmeye başladı. Milli Eğitim Bakanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz'ın da açılışına katıldığı tesis 28.05.2016 tarihinde resmi olarak da açılmış oldu.

piyade tufegi
(Milli Piyade Tüfeği MPT - 76)

Gelişen teknoloji ve imkanlar ile üretilen Milli Piyade Tüfeğimizin üzerinde bir optik veya dürbün olmadan düşünülmesi zaten beklenmiyordu. Hem MPT-76 için hemde ülkemizde bir savunma sanayi tesisinin daha açılacağı için bu faydalı tesisin açılışında emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.