Header Ads

Azerbaycan - Ermenistan Sınır Hattında Çatışma


Azerbaycan-askeri


Azerbaycanlı Soydaşlarımız ve ermeniler arasında yıllardır sorun olan Dağlık Karabağ sınırında son yıllarda görülen en büyük çatışmalar yaşanıyor. Olay Azerbaycan - Ermenistan sınır hattında ermenilerin sivil yerleşimlere ateş açarak bir evin içine düşen top mermisi ile Azerbaycanlı bir sivilin şehit olmasıyla başladı. Daha sonra Azerbaycan ordusu harekete geçip Ermeni mevzilerini 82 ve 120 milimetrelik havan topları, top ve büyük çaplı silahlarla dövmeye başladıklarını açıkladı. Ermeniler her zamanki gibi savaş kurallarını çiğnemeye devam ederek sivil yerleşimlere saldırdıktan sonra Azerbaycan tarafından beklemediği cevabı alınca Azerbaycan bize saldırıyor diyerek dünyaya ağlamaya başladı. Yaşananlar üzerine Rusya lideri Putin 2 ülkeye de ateşkes çağrısı yaptı.


Azerbaijan soldier


  Sputnik Türkiye'nin haberine göre ermenistan 1 Azerbaycan helikopteri düşürdüğünü duyurdu. Ancak daha sonra İnterfax'a konuşan Azerbaycan Savunma yetkilisi yalanlama yaparak ermeni provakasyonu olarak nitelendirdi.
  Azerbaycan Savunma Bakanlığı Ermeni silahlı kuvvetlerinin son 25 saatte sınıra 127 kez ateş açtığını havan topları ve ağır silahlar kullandığını açıkladı. 

 Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ve Ermeni medyasında yapılan açıklamalarda 12Azerbaycan Askerinin şehit olduğu 1 Azerbaycan tankının mayın sonucu hasar aldığını duyururken 100 den fazla ermeni askerinin öldüğü ve birçok ermeni askerinin Azerbaycan'a esir düştüğü, Ermenistan'a ait 6 tank, 15 topçu bataryası ve mühendis sisteminin imha olduğu açıkladı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.