Header Ads

Türk Ordusundan Ukrayna Ordusuna Askeri Yardımukraine army
Türk Ordusu Ukrayna Ordusuna Askeri Destek Sağlayacak


Ukrayna Bakanlar Kurulu, Ukrayna hükumeti ve Türkiye hükumeti arasında yapılacak olan Ukrayna ordusuna yapılacak 807,7 bin dolarlık üniforma ve askeri ekipman yardımı ile ilgili anlaşma taslağını onayladı.


Rusya'ya Karşı Ukrayna Hamlesi
Ukrayna topraklarında isyan ve ayaklanma çıkaranları (Rus ayrılıkçı teröristleri) destekleyen ve Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı da uçak düşürme olayından sonra Pkk - Pyd aracılığıyla benzer girişimlerde bulunan Rusya'ya karşı Türkiye'den Ukrayna desteği cevabı geldi. 3 Mart 2016 tarihinde Ukrayna Bakanlar Kurulunun resmi sayfasında yapılan açıklamaya göre Türk Silahlı Kuvvetleri Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine 807,7 bin dolarlık askeri ekipman teslim edeceği belirtildi. Anlaşmaya göre Türk Ordusu, Ukrayna Ordusuna Mart ayı içerisinde 807 bin dolar değerinde askeri üniforma, yürüyüş ekipmanı, mühimmat, hücum yelekleri, uyku tutumları, battaniye gibi askeri ekipmanları teslim etmesi gerekiyor.

Türkiye ve Ukrayna gibi Rusya ile sorun yaşayan 2 ülkeyi birbirine yakınlaştıran bu adım sonucunda Ukrayna ile Türkiye'nin daha çok stratejik, ekonomik, askeri ve sosyal yakınlaşmalarda bulunması bekleniyor. Yıllardır iyi ilişkiler sürdüren Türkiye ve Ukrayna devletleri arasındaki ilişki gün geçtikçe büyüyor. Rus uçağının düşürülmesinden sonra Türkiye'yi ilk destekleyenler arasında bulunan, Uçağı düşüren pilota Ukrayna ordusu adına madalya vermek isteyen Ukrayna devleti ve Ukrayna halkının Türkiye ile yaşanan gelişmelerden son derece memnun olduğu bilinmekte. Rusya'nın iki devlete karşı düşmanca tutumları sürdükçe bu tutumun Ukrayna ve Türkiye arasında daha sıkı bağlar oluşturacağı tahmin ediliyor

Benzer Konular:
Suriye Sınırında Rus Savaş Uçağı Düşürüldü

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.