Header Ads

Rusya Suriye'den Askeri Varlığını Geri Çekiyor


russian army


Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Suriye rejim yöneticisi Beşşar Esad ile görüşerek Rus ordusunun Suriye'deki askeri varlığını büyük ölçüde geri çekme konusunda anlaştıklarını duyurdu.Rus haber ajansı TASS'nın duyurduğu habere göre Putin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'ya, Rus ordusunun büyük bir bölümünü Suriye'den çekilmeye başlaması emrini verdiğini ancak Tartus'ta ki deniz üssünün ve Hımeymim'de ki askeri hava üssünün durumunun korunmasını istediğini bildirdi.


Rusya Neden Suriye'den Çekiliyor

Rusya'nın Suriye bu kadar karışıkken, IŞİD (DAES) terör örgütü tekrar Suriye'de saldırılara başlayıp, Suriye ordusu ve Ypg (Pyd) yi püskürtme başlamışken neden bu sürpriz kararı aldığı büyük merak konusu uyandırdı. Uzmanların görüşlerine göre Rusya bir kısım kuvvetini geri çekiyor bahanesiyle dünyada oluşan kötü imajını temizlemek istiyor da olabilir veya beklendiği gibi tamamına yakın kuvvetini geri çekiyor da olabilir. Eğer tamamen geri çekiliyorsa bunda Rusya 6 aydır Suriye'de her gün ağır bombardıman ve saldırılarla Suriye'yi desteklemesine rağmen Esad ordusunun sürekli geri çekilmesi, ele geçirdiği yerlerde de birkaç gün bile zor dayanması başlıca sebeplerden birisi. Rusya'nın Suriye'ye bizzat girmesi Rusya karşıtlarında birlik olmaya itti, özellikle İslam dünyasının Türkiye ve Suudi Arabistan öncülüğünde 20 ülkesi askeri olarak "İslam Birliği" kurup 200 bin'e yakın bir askeri güç oluşturması ve ilk tatbikatını icra etmesi dünya kamuoyunda tedirginliğe yol açtı.Bu Ortadoğu'da bir ilkti. Öte yandan Putin'in çekilme emri vermesinden bir gün önce muhalifler uçaksavar atışı ile bir Suriye uçağını düşürdü. Uçaksavarların yoğun olarak kullanılacağı duyumu zaten bir uçağı Türkiye tarafından düşürülen Rusya için büyük bir tehdit demekti. Ayrıca Rusya halkı alakasının olmadığı bir savaş yüzünden gelen asker cenazeleri yüzünden oldukça tepki göstermeye başlamış, Putin karşıtları giderek çoğalmaya başlamıştı. Rusya'nın bu sebeplerden dolayı Suriye'de ki bir kısım askerini geri çekme kararı aldığı düşünülüyor. 

pytin lavrovAskeri uzmanlara göre Rusya'nın Suriye'de ki s-400 füzeleri, SA-17, SA-22 gibi savunma sistemlerini ve Krashuka-4 gibi uçak radarlarını kör eden elektronik harp sistemlerini çekip çekmemesi Türkiye ve bölge ülkeleri için önemli konulardan biri.

Benzer Konular:
Suriye Sınırında Rus Savaş Uçağı Düşürüldü

Bayırbucak Türkmenleri Kimdir ?

Rusya Türkmen Komutanı Arıyor

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.