Header Ads

Kadınlara Askerlik Geliyor


Zorunlu askerlik sistemi üzerinde çalışma yürüten Milli Savunma Bakanlığı "kadınlara askerlik" konusunu da gündemine dahil etti. Kadınlar için getirilmesi düşünülen askerlik modelinin gönüllülük esasına dayanacağı düşünülüyor. Kadınların şuanki askerlik sürelerine bağlı olarak değil, temel askerlik eğitimi alarak kısa süreli askerlik yaparak savaş, seferberlik gibi durumlarda daha bilinçli olmaları muhtemel amaçlardan biri. 


Konu Toplantıda Masaya Getirildi
Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı askerlik sistemini sil baştan yenilemek için çalışmalarını sürdürüyor. Kadınlara askerlik konusu geçtimiz aylarda TBMM Milli Savunma Komisyonunda da konuşuldu. Askerlik sistemi, bedelli olasılığı, zorunlu askerliğin devam edip etmeyeceği, yurt dışından örneklerle masaya yatırılıp görüşüldü. Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda Kadınlara askerlik de gündeme alındı.


yabancı-asker


Hangi ülkelerde kadınlara askerlik zorunlu ?

Çalışmalar kapsamında diğer ülkelerdeki askerlik sistemleri ve kadınlara askerlik yaptıran ülkeler araştırıldı. Buna göre Avusturya, Estonya, Finlandiya, Danimarka, Yunanistan, Litvanya, İsviçre gibi ülkelerde kadınlar gönüllü olarak askerlik yapabiliyor. Norveç 2015 yılında yaptığı değişiklik ile ülkesindeki kadınlara askerligi zorunlu hale getirirken, İsrail'de uzun yıllardır kadınlara zorunlu 2 yıl askerlik uygulaması mevcut.

2016 itibariyle 28 üyeli AB'de 6 ülkede, 28 üyeli NATO'da ise 5 ülkede erkeklere zorunlu askerlik var. Türkiye aktif askeri varlığı ve zorunlu ordusuyla Avrupa'da ki rakiplerine göre en büyük orduya sahip ve  kendisine en yakın rakibi olan İsrail ve Yunanistan'ın 3 - 4 kat daha ilerisinde görülüyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.