Header Ads

Yeni Amiral Gemimiz TCG Anadolu


Uçak gemisi
Donanmamızın yeni amiral gemisi TCG Anadolu 2021 yılında hizmete başlayacak


Proje çalışmaları ve araştırmaları 2009-2010 yıllarında başlanan ve 3 yerli tersanenin teklif verip görüşmelerin yapıldığı amfibi çıkarma gemisi,helikopter gemisi,ve küçük düzeyde bir uçak gemisi olacak milli geminin adı ve borda numarası belli oldu. Sedef Tersanesi ile anlaşılan milli geminin adı TCG Anadolu olacak ve Deniz Kuvvetlerinin Amiral gemisi olacak (Amiral gemisi donanmanın en yüksek komutanının bulunduğu ve savaş durumunda donanmayı yöneten ana gemiye denir.) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın amiral gemisi olacak ve Türk donanmasının şuana kadar sahip olduğu en büyük gemi unvanını taşıyacak.225 metre uzunluğunda tasarlanan TCG Anadolu gemisi pek çok açıdan ilkleri barındıracak. LPD (Çıkarma gemisi) ve LHD (Helikopter Gemisi) karışımı ve benzeri pek bulunmayan bir gemi olarak tasarlanıyor. Geminin en üstünde pist bölümünde 8 tane gelişmiş savaş helikopteri barındırıyor ve F35B sınıfı 5. nesil savaş ve avcı uçakları da iniş yapabilecek şekilde dizayn edildi. Güvertesi gerektiğinde küçük bir uçak gemisine çevrilip uçakların rahatlıkla iniş - kalkış yapabileceği şekilde tasarlandı. 4 mekanize çıkarma aracı (LMC), 2 Hava yastıklı çıkarma amacı (LCAC), 2 personel çıkarma aracı (LCVP) 13 tank, 27 Amfibik çıkarma aracı (AAV), 6 Zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), ve 33 adet çeşitli askeri araç kıtalar arası taşınabilecek.


tcg anadolu amiral gemisi
TCG Anadolu gemisi tank,uçak,helikopter,zırhlı araç barındıracak şekilde tasarlandı


Çok amaçlı olarak tasarlanan TCG Anadolu tam teçhizat ve araçlı bir amfibi komando taburunu taşıyabilecek, içinde aynı zamanda ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, diş tedavi üniteleri ve enfeksiyon odalarının da bulunacağı en az 30 yataklı bir askeri hastanede barındıracak. Olası bir deprem veya felaket durumunda yatak kapasitesi arttırılıp 5000 mağdur vatandaşımızı misafir edebilecek donanıma sahip. Milli gemimizin 350 sabit personeli ve 200 karargah personeli olacak. 56 uçuş personeli ve hastane için 50 askeri personeli olacak, 550-800 arası bir amfibi komando taburunu taşıyacak. Geminin silah ve savunma sistemlerini ASELSAN ve Havelsan üretecek.Ege,Akdeniz ve Karadeniz de görev yapacak olan Amiral gemimiz ihtiyaç duyulduğu,görev verildiği veya savaş gibi durumlarda Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu'na da rahatlıkla Mehmetçikleri taşıyabilecek..
TCG Anadolu Türk mühendisler tarafından inşası tamamlanıp 2021 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek..

Benzer Konular:
Amfibi Komando Nedir ?

2 yorum:

  1. Yetkilinin de dediği gibi inşallah daha uzun ve büyüklerini de yapacağız

    YanıtlaSil
  2. Türk olmak böyle seyler gerektirir nice buyuk projelere

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.