Header Ads

Suriye Sınırında Savaş Uçağı Düşürüldü

rus ucagi


Türkiye - Suriye Sınırında bulunan ve Türkmen soydaşlarımızın yaşadığı Türkmendağı bölgesini bombalamaya geldiği tahmin edilen bir savaş uçağı angajman kuralları çerçevesinde düşürüldü.
Düşen uçakla ilgili yorum yapan askeri kaynaklar uçağın Suriye Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan Mig-23 savaş uçağı olduğunu söylüyor.Askeri kaynaklara göre sınır ihlali yapan uçağı Türk Hava Kuvvetleri vurdu.1960'larda Sovyetler birliği tarafından geliştirilen Mig-23 uçakları saldırı amaçlı kullanılan bir savaş uçağı.Savaş uçağı vurulmasının ardından Suriye'nin Yamadi Köyü'nde kurulu olan çadırların üstüne düştü.Düşerken de pilotun uçaktan atlayıp paraşütünü açmayı başarabildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uçağın düşürülmesinden sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı telefonla arayarak olayla ilgili bilgi aldığı açıklandı.Başka yetkililerden de bilgi alacağı söylenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceği öğrenildi.Cumhurbaşkanı Erdoğan süreci yakından takip ediyor.
 Aynı şekilde  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Dışişleri Bakanı Feridun Sinirliğolu ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'dan bilgi aldı.Başbakan Davutoğlu'nun talimatıyla Dışişleri Bakanlığı'nın NATO,BM ve gerekli ülkeler ile gerekli girişimlerde bulunulacağı belirtildi.
   Genelkurmay başkanlığı düşürülen uçağın 5 dakikada 10 kez uyarıldığını,uyarılara kulak asmayıp sınırımızı ihlal edince de düşürüldüğünü açıkladı.

  Pazar günü gerçekleştirilen güvenlik toplantısında sınır ihlallerine karşı her türlü tedbirin alınması talimatı verilmiş ve muhatap ülkelere uyarıda bulunulmuştu.

bayir bucak turkmen savasci


Türkmenlerden Açıklama
Bölgedeki Türkmen kaynaklardan yapılan henüz doğrulanmamış açıklamalara göre uçağın Türkiye tarafından düşürüldüğü belirtildi.Paraşütle atlamayı başaran pilotun ise Türkmen mücahidler tarafından yakalandığı ve şuan ellerinde olduğu iddia edildi.Diğer yandan Türkmen birlikleri geçiğimiz günlerde ağır bombardımanlar yüzünden çekilmek zorunda kaldıkları Kızıl Tepe'ye sabah saatlerinde yeni bir harekat başlattı.Türkmenler bölgede ilerleme kaydedildiğini ve harekatın sürdüğünü açıkladı.Bölgenin Türkiye ve Türkmenler için çok önemli olduğu biliniyor.

Türkiye'nin Türkmenleri korumak için Türkmen Dağı'na saldırmaya ve oradaki masum sivil halkı katletmeye gelen savaş uçağını düşürmesi Türk dünyası tarafından taktir ve teşekkürle karşılandı.Diğer devletler ise şokta.Türkiye pazar günü yapılan güvenlik toplantısında sınır güvenliği için her türlü tedbiri alma kararı almıştı.Günlerdir Türkmen Dağı'na Rusya,Suriye ve onların kontrolü ve desteği ile Hizbullah örgütü,kürt gurupları katliam,soykırım için saldırıya geçmişti.Amaç Türkmenler üzerinden Türkiye'yi cezalandırmak ve Türkiye'nin Suriye sınırında tampon bölge planlarını bozmaktı.Ancak beklemedikleri karşı atak Rusya ve beslediklerini şok etti.

Bayır Bucak Türkmenleri ile ilgili tüm bilgiler için Bayır Bucak Türkmenleri Kimdir ? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz
(Uçağın düşürülme anı)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.