Header Ads

Sözleşmeli Bordo Bereli Alımı


Özel kuvvetler
Nitelikli Yetişmiş, Özgüveni Tam ve Vazife İçin Adanmış İnsan Gücü Her Şeyden Daha Önemlidir


Ülkemizde son  zamanlarda terör olaylarının tırmanışa geçmesi nedeniyle Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın görev sahası genişletilmiş ve dolayısıyla personel ihtiyacı arttı.İşte bu yüzden TSK doğrudan Özel Kuvvetler'e sözleşmeli subay ve astsubay alımı yapmayı kararlaştırdı.

   
   TSK Subay ve Astsubay Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.Yönetmeliğin ilk atamaya ilişkin bölümünde "Doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'ne alınan sözleşmeli subay ve astsubaylardan askeri eğitimlerini başarıyla bitirenlerin atamaları Özel Kuvvetler Komutanlığına yapılır."ifadesi eklendi.Özel Kuvvetler Komutanlığına yapılacak olan atama işlemleri Genelkurmay Başkanlığı,Özel Kuvvetler Komutanlığı,Jandarma Genel Komutanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları arasında koordine edilecek.

Mevcut uygulamaya göre;Özel Kuvvetler personel seçimi Jandarma Genel Komutanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarınca yapılmakta ve yeterli personel temini olmadığı zamanlarda ise dağ komando veya paraşüt kursu görmüş personel öncelikli olmak üzere gönüllüler arasında personel seçimi yapılıyordu.Yeni yönetmeliğe göre ise bunlardan ayrı olarak gereken şartları taşımaları ve eğitimlerini başarıyla tamamlamaları üzerine sivilden personel alımı yapılıp doğrudan Bordo bereli olarak görev yapabilecek.


Keskin nisanci


    Yönetmeliğe göre doğrudan Özel Kuvvetlere atanıp Bordo Bereli olacak personel,Özel Kuvvetler Komutanlığından başka kadroya tabi tutulmayacak.Sadece istisna olarak sağlık yeteneklerini kaybedenler Özel Kuvvetler Komutanlığından alınıp uygun komutanlıklarda veya garnizonlarda görevlendirilecek.

   Yönetmeliğin kabulünün ardından ilk alımların ne zaman olacağı merak ediliyor.Eğitimli tecrübeli personeller bile çok zor Bordo Bereli olabiliyorken doğrudan siviller arasından askeri disipline dahi alışkın olmayan sıfırdan personel alınması şaşkınlık yaratmış durumda.Daha önceleri Bordo Bereli olmak isteyip de kıl payı olamamış komandolar,özel harekatçılar v.b tecrübeli personeller yönetmeliğe şaşırmış durumda.Ünleri Türkiye'ye sığmamış dünyaya ulaşmış,ABD de her yıl yapılan Özel Kuvvetler Yarışmasını 4 sene boyunca birincilikle kazandıkları için yarışmanın bir daha yapılmamasına sebep olmuş bu derece özel bir birlik olan Bordo Berelilere,Özel Kuvvetlerden başka birime verilmeyecek sıfırdan personel yetiştirmenin iyi olacağını savunanlar da var tabi ki.Önümüzdeki yıllarda bunun olumlu veya olumsuz etkisini hep birlikte göreceğiz...

Güncelleme 
1 Kasım 2016 tarihinde beklenen açıklama geldi. Özel Kuvvetler komutanlığı'na ilk etap sivilden personel alımının tarihi belli oldu. Açıklamalara göre 200 muvazzaf subay ve 500 muvazzaf astsubay alımı olacak. Muvazzaf subay olmak için Lisans mezunu olmak ve ilgili KPSS puan türünden en az 50 puan almış olmak gerekiyor. Muvazzaf Astsubay olmak için ise en az ön lisans mezunu ve ilgili KPSS puan türünden en az 50 puan almış olmak gerekiyor. Başvurular 1-30 Kasım tarihi arasından internetten alıncaktır. Resmi siteden başvuru yapmak için tıklayınız


okk-personelHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.