Header Ads

Aziz Sancar'ı Tanıyalım

Aziz Sancar Kimdir

aziz sancar

Dün haberlerde görene kadar adını bilmediğimiz, yüzünü görmediğimiz bir bilim adamımızdı fakat aldığı Nobel bilim ödülü ile gönlümüze taht kurmuş üstelik Orhan Pamuk gibi bunu kendi ülkesine ve milletine iftira atarak değil, bileğinin hakkıyla ve dik duruşuyla herkesin sempatisini kazanmıştır.


Mardin Savur'da okuma yazma bilmeyen bir çiftçi ailenin 8 çocuğundan 7.si olarak dünyaya gelmiştir. Ailesi okuma yazma bilmiyordu fakat eğitimin önemini çok iyi biliyordu. Mardin'de başlayan eğitim hayatı İstanbul Tıp Fakültesi ve Kuzey Carolina Üniversitesi ile devam etti. 1969'da memleketi olan Mardin Savur'da 2 yıl sağlık ocağında hekimlik yaptı. Aziz Sancar'ı tanıyanlar ve Sancar tarafından muayene edilen birçok vatandaş Sancar'ın çok iyi bir insan ve doktor olduğunu, hastalarıyla daima muhabbetler ilgilendiğini ve insanını, vatanını, milletini, bayrağını çok seven biri olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Mardin'den sonra kendini geliştirmek için Dallas Texas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yapmış ve daha sonra Yale Üniversitesinde DNA onarımı konusunda Doçentlik tezini tamamladı. Daha sonra ise DNA Onarımı, Hücre dizilimi, biyolojik saat ve kanser tedavisi hakkında çalışmalar yaptı. Sancar'a ait yayınlanmış ve binlerce bilim insanı tarafından ilgi görmüş 415 bilimsel makale ve 33 kitabı var. Kendisi gibi biyokimya profesörü ve öğretim üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evlidir. Eşi ile birlikte Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla Gwen-Sancar Vakfını kurmuş ve Abd'de okuyan Türk vatandaşlarına her türlü desteği sağlamaya çalışmaktadır.

turk-aziz-sancar


2007 yılında Vehbi Koç ödülünü alan Aziz Sancar Bilim alanında Nobel ödülünü de alarak ülkemizi gururlandırmış ve bunun da tüm Türk gençlerine örnek olmasını istemiştir. Kendisi ile ilgili Arap veya Kürt olduğu iddialarını her fırsatta reddeden Aziz Sancar Mardin'de doğdum Türk'üm Van'da da doğsam Cizre'de de doğsam yinede Türk'üm Kürt de olabilirdim hepimiz Atatürk yolunda halkız diyerek önemli olanın Türk-Kürt-Arap olmak değil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak olduğunu vurgulamıştır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.